| Daiana177 a întrebat:

Buna tpu.Am pus la vanzare o bluza pe olx.Am un cumparator si vrea sa ii trimit coletul prin posta.Ce trebuie sa fac mai exact ca sa pot sa ii trimit coletul si sa primesc si ma asigur ca postasul va lua banii pe ea? Si cat ma va costa transportul lui?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il pui la posta. Mergi acolo si spui ca vrei contra ramburs. Iti vor da un buletin de expeditie si un mandat postal. Pe buletinul de expeditie scrii la destinatar adresa lui si la expeditor adresa ta iar pe mandat scrii invers ca tu trebuie sa primesti banii. La valoarea coletului scrii orice suma (de exemplu 100 lei) La ramburs scrii, insa, suma exacta de rambursat (identica cu cea de pe mandatul postal). Exemplu: daca ai promis ca o vinzi cu 150 lei, atat scrii pe mandat si la suma de rambursat. Daca insa ai spus ca o vinzi cu 150 lei + suma de transport nu scrii nimic nici la ramburs si nici pe mandatul postal. Lasi loc liber, te duci la ghiseu si-i spui doamne ca vrei sa pui la ramburs si transportul si sa-ti spuna cat te costa. Doamna iti va spune (sa zicem) 15, 50 lei. Atunci tu scrii la ramburs pe buletinul de expeditia si pe mandatul postal 165, 50 lei si gata. In acest fel, daca el refuza coletul, pierzi doar acei 15, 5 lei.