| ElenaIssa1999 a întrebat:

Buna TPU!
Am si eu o intrebare. Intr-un salon de infrumusetare in care exista si coafor, makeup, unghii si gene, fata care pune gene trebuie sa aiba camera separat in salon, avand in vedere ca are pat cosmetic? Doar gene, nu face si tratamente corporale.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata care pune gene este tot cosmeticiana de servicicu si cum nu are 4 maini sa puna separat la mai multe fete deodata, te programeaza si iti pune gene tie, pe alta fata o penseaza, pe o alta epileaza samd.
Toate stand pe acelasi pat cosmetic, pe rand evident, asa cum ai programarea facuta.

| ElenaIssa1999 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer ca se ocupa doar cu extensii de gene, pensat si laminare.
Altceva nu, gen epilare sau tratamente sau altele.
Asta intreb, daca ii trebuie camera separat sau poate desfasura activitatea in aceeasi camera cu celelalte colege de salon.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ElenaIssa1999):

Nu separa pe nimeni si nu exista camere separate pentru atata lucru, fiindca aceea care pune gene este tot cosmeticiana care face si tratamenetele cosmetice, pensari, vopsiri de gene, epilari de mustata, epilari de picioare samd.
In centrele mici de cosmetica sunt doar 2 cosmeticiene pe ture inverse, ca sa acopere toata clientela de dimineata si supa amiza.
Dar in centrele de cosmetica foarte mari sunt posibil 3 sau 4 cosmeticiene, dar punerea de gene este doar un proces din alte cateva zeci de procese, pe care fiecare cosmeticiana trebuie sa le cunoasca si sa le execute clientelor.

| sierra1 a răspuns:

Nu TREBUIE dar nici n-ar strica puțină intimitate/liniște

| aaanamariaaa a răspuns:

Nu stiu daca mai ai nevoie de răspuns dar am vazut intrebarea ta si am zis sa iti raspund totusi.
Din punct de vedere legal ( dacă fata care pune gene se ocupa numai cu asta (gene fir cu fir), ei pai atunci poate sa fie în aceeași camera cu fetele care pun unghii. Atata timp cât nu se ocupa de tratamente corporale și nu exista expunerea intimități clientei, nu e nici o problema. Dar eu sincer as recomanda macar un paravan ( este din acela textil pe net) eu am văzut la noi în oraș asa. Este o camera lunga de vreo 8-10metri și lata de vreo 3 ( ca idee) și în prima parte este coaforul ( câteva scaune de coafor), după este pus un paravan pe la jumătatea salonului, Apoi este o fata care pune unghii iar apoi la vreun metru de ea este alt paravan unde este tipa de la cosmetica ( sprâncene, tratamente faciale ). Nu este 100% mascat/ferit, dar oarecum nu e harababura de specialiști prestând diferite servicii, ci sunt despărțite de niște paravane albe textile și poți merge de la întrare coafor, treci pe lângă cea cu unghii și în fundul camerei e cea cu cosmetica/gene. Eu asa te as sfatui macar, asta dacă nu îți permiți o camera separata unde sa te ocupi numai de gene.