| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa fac vanzari legale, adica fara probleme. Ca de exemplu sa cumpar produse cu un pret mic iar eu sa le vand cu un pret mai mare pe un site de exemplu.Cine poate sa ma ajute cu sfaturi? Multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la camera de Comert din orasul tau si spune-le ca doresti sa-ti deschizi un magazin online si ei iti vor da lista cu toate actele necesare penbtru deschiderea unui business online.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa fie legal iti faci un SRL

| Holiday a răspuns:

Cel mai simplu si legal e sa-ti faci un S.R.L. care sa aiba printre altele ca domeniu de activitate "Comert online".
Nu stiu sigur daca asa se numeste codul CAEN, dar te poate informa exact un contabil.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Vrei sa iti deschizi un magazin online sau sa vinzi asa. Poti face "comert" pe net si fara sa ai srl si sa fie legal. Cel putin asa am vazut, sunt persoane pe Facebook care pun poze cu produse iar cei care vor sa le cumpere trebuie sa faca plata in contul persoanei si primesc produsele. Poti incerca si tu.

| Tramadol a răspuns:

Nu tot ce zboara se mananca. Ce vrei tu sa faci e ilegal, ca sa intelegi, tot ce este legal presupune plati de impozite catre stat. Daca tu iei un scaun cu 30 de lei si il vinzi cu 300 de lei, tu nu ramai cu 270 de lei in buzunar. Poti face tranzactii de genul cu un stoc mic de produse, nu sa iei 1000 de bucati si sa le vinzi mai departe, ca bate la ochi. E cam mult de zis, in general ca sa fie legal ai nevoie de o firma si nu cred ca ai chef de lucruri de genul. Mai raman site-uri gen OLX, chiar si Facebook, unde poti vinde la bucata orice produs doar ca nu stiu cati te vor crede ca sunt noi, asa ca valoarea scade. Nu mai bine te apuci sa vinzi anumite servicii, decat produse? Comertul este un domeniu pe cat de simplu la exterior, pe atat de complex in practica.