| FaneGroparu a întrebat:

Daca am cumpărat un telefon din Cehia. Merg cartelele din Romania pe el?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu e blocat în rețea, merge. Dacă e, trebuie deblocat (evident)

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Pai depinde. Daca telefonul a fost luat de la Shopuri gen Orange, Telekom, etc poate fi codat.In cazul in care e luat de la amanet, la liber sau orice alta sursa, poti sta calm, telefonul merge.Mai stii cum persoanele din Italia trimiteau telefoane copiilor/parintilor? Se aplica acelasi principiu, deci merge. Funda?