| badboy007 a întrebat:

Mi-am facut un card in Germania la Sparkasse, bani de pe card ii pot scoate si in Romania? https://www.sparkasse-hannover.de/....../index.php asa arata cardul.
Si inca ceva: daca plec in tara si nu imi inchid contul ce se poate intampla?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se poate întâmpla să rămâi fără bani în el și costurile anuale de întreținere să determine banca să te bage în baza de date cu clienți rău platnici. Dacă o să ai altădată nevoie de servicii bancare acolo, o să cam ai probleme. Dar la ei sunt sigur că nu e nimic complicat în a închide acel cont printr-un simplu email.
Cât despre card - dacă este vorba despre un card EC (ca ăsta: http://www.duden.de/_media_/full/E/EC-Karte-201020085081.jpg ), atunci poți scoate bani de pe el (sau să faci plăți la POS) *exclusiv* în Germania. Dacă e vorba despre unul standard (VISA, VISA Clasic, VISA electron, Maestro, Mastercard etc.), atunci poți plăti cu el sau să scoți bani și în România.

| Spiridon_Claudiu_1995 a răspuns (pentru mihai69):

Sti cumva la ce fel de bancomat? am incercat aproape peste tot si mereu imi respinge cardul. Multumesc

| mihai69 a răspuns (pentru Spiridon_Claudiu_1995):

1. dacă nu ai activat cardul nu va merge la niciun bancomat, de nicăieri.
2. repet - dacă e din cel menționat în răspunsul meu anterior (EC karte), va merge NUMAI în Germania.

| Dinardo_Oanea_1988 a răspuns:

Nimica da sa ai tot timpul bani pe card