| Danyeladark2003 a întrebat:

Bună! Știe cineva dacă cardul de România poate fi utilizat și in străinătate? Ma refer dacă plec într-o țară straina si am card de România, pot sa-mi pun salariul pe el sau scoate bani?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Da, poti. Am facut asta prin UK, Franta, Germania, Austria, Ungaria, etc. Cred ca este posibil si peste ocean. Doar ca va fi un comision de tranzactie pentru conversiile valutare, trebuie sa vezi ce reguli are banca ta.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate fi utilizat pentru plati, extrageri. Sa încasezi salariu in contul de lei într-o țară cu alta valuta e mai complicat, nu are sens și probabil nu accepta angajatori straini

| Brizbriz a răspuns:

Am impresia ca ar trebui sa fie visa, nu altceva
insa poti sa verifici binemercic la banca de unde ai cardul

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da. Platesti un comision pentru schimbul in moneda tarii respective. Ceva de genul 2-3%