| jackie12345 a întrebat:

Pentru indemnizația ce au primit pfa-urile cu starea de urgență trebuie plătit impozit? Dacă da, cât la sută?
Mulțumesc anticipat! Dau funda

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si aceea indemnizatie este venit si, ca atare, este supusa taxarii si impozitarii.

| jackie12345 explică (pentru Bula):

10% ca de obicei? Au auzit ceva de 41.5%. E posibil? Suma este 10.000 lei

| Bula a răspuns (pentru jackie12345):

Se supune exact acelor reguli de impozitare si taxare care se aplica veniturilor realizate de la clienti.

Ajutorul este o suma bruta, care se primeste pe perioada interdictiilor COVID 19, in locul altor venituri (ce nu mai vin de la clienti).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa pui aceasta intrebare pe Avocatnet.ro! Pe acolo mai bantuie si avocati. Pe aici nu cred! Iti faci un cont si nu te costa nimic.

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Avem si aici unul dar e saracul batran si nu e avocat e juristconsult happy

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Stiu! Este Ioandelasal dar poate ca nu este la curent cu noile legi. Acolo raspund oameni specializati pe domenii.