| aDEeLAa a întrebat:

Buna,TPU! Stiti cumva ce trebuie sa fac cu energia electrica dupa ce am cumparat o garsoniera? Si cam cat m-ar costa?(in Buzau)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu exista trecere pe numele tau, ca astia de la eon sint timpiti. Se reziliaza ala vechi si semnezi contract pe numele tau, dupa care vin si iti monteaza contor nou si pentru asta iti iau vreo 4-500 RON.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca inteleg bine ce vrei. Ar trebui sa mergi la Electrica (sau cum se numeste la voi) si sa treci contractul pe numele tau. Cu actele de proprietate. Era bine daca aveai notat indexul de la contor la predarea garsonierei, ca sa nu platesti consumul vechiului locatar. La fel si la gaz, apa, telefonie fixa, etc.

| aDEeLAa explică (pentru anonim_4396):

Dar stiti cumva cam cat m-ar duce sa trec contractul pe numele meu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aDEeLAa):

Nu stiu, imi pare rau. Dar este bine sa o faci cit mai repede ca sa nu ai probleme. Atentie, sa "inchizi" contractul vechiului proprietar, sa nu apara 2 facturi.

| aDEeLAa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspunsuri :*!

| aDEeLAa explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos happy

| KodrutZ a răspuns (pentru aDEeLAa):

Nu exista trecere pe numele tau, ca astia de la eon sint timpiti. Se reziliaza ala vechi si semnezi contract pe numele tau, dupa care vin si iti monteaza contor nou si pentru asta iti iau vreo 4-500 RON.