| Silvyu_Stratulat_2000 a întrebat:

Bună TPU! Vreau sa lucrez in străinătate și voi activa pintr-o firmă românească. Ideea e că, îmi găsesc veniturile obținute în străinătate la ANAF?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești angajatul unei firme românești, asta înseamnă că vei activa?
În acest caz vei fi plătit în România și ANAF va afla.
Dacă firma din România a fost doar cea care ți-a făcut rost de loc de muncă, aceasta nu are legătură cu venitul tău.

| Silvyu_Stratulat_2000 explică (pentru sadrian46):

M-am exprimat greșit, firma din Romania îmi face rost de locul de muncă. Deci în acest caz nu voi avea probleme cu ANAF?

| sadrian46 a răspuns (pentru Silvyu_Stratulat_2000):

Nu vei avea.

4 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Depinde cine e angajatorul. Daca intermediar e acea firma romaneasca posibil ca ei sa te angajeze si sa fie intermediari. Adica sa ia comision

| Feitan a răspuns:

Nu mai bine intrebi angajatorul?