| roby2344 a întrebat:

Bună TPU

Sunt un elev olimpic la informatica si as vrea sa dau meditații. Întrebarea mea este dacă este posibil sa vina ANAF-ul pe mine si daca merită să îmi fac PFA sau firma. Ideea este ca nu vreau sa traiesc din acei bani din meditatii si mi se pare aiurea să fac firma pentru asa ceva. Vreau doar sa am un ban al meu in plus si va intreb daca exista vreo sansa reala sa am probleme din asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru PFA este nevoie si sa ai varsta de cel putin 18 ani, la fel ca pentru orice alta forma juridica a unei firme.
Poti declara venitul si ca persoana fizica si sa platesti contributiile si impozitul pe venit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti avea ghinion, sa te reclame cineva pentru aceasta si sa fii acuzat de evaziune fiscala, care este infractiune.

| roby2344 explică (pentru Ioandelasal):

Păi știu dar mi se pare aiurea pentru că oricum 97% din profesori nu dau meditațiile legal.
Și atunci o altă întrebare: pot să îmi fac PFA? Eu știu că pentru PFA trebuie să ai dovadă că te pricepi în domeniul respectiv. Pot folosi ca dovadă rezultatele de la olimpiade oare?

Sau oare nu există altă variantă mai simplă, să declar doar pur și simplu profitul și să plătesc acele taxe pentru. el și atât?

| Ioandelasal a răspuns (pentru roby2344):

Pentru PFA este nevoie si sa ai varsta de cel putin 18 ani, la fel ca pentru orice alta forma juridica a unei firme.
Poti declara venitul si ca persoana fizica si sa platesti contributiile si impozitul pe venit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistit, toti profesorii dau meditatii ilegale. Nu vine niciun anaf peste un elev care ia cativa banuti acolo