| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa stiu daca cumpar o masina de peste hotare cu de exemplu 12.000€, in tara am permisiunea sa o vand cu 13.000€? Iar daca da, noul propietar (Cel din tara) are posibilitatea sa vada in acte pretul pe care l-am dat pentru masina in strainatate?

DAU FUNDA PENTRU CEL MAI UTIL RASPUNS!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai probleme. Cumperi si vinzi cu ce pret vrei. Dar cei ce primesc un lucru gratis si-l vand? Este treaba (strict a ta) ta cu cat cumperi si cu cat vinzi. Doar in cazul in care se repeta des treaba te poate lua ANAF-ul la ochi ca faci comert ilegal. Dar in localitatea in care stau eu e unul care vinde zeci de masini si nu-l intreaba nimeni de ce. Stiu sigur ca nu are firma.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uitasem: nu are de unde sa vada cu ce pret ai cumparat-o ca nu-i arati actul (factura) respectiva. Oricum, numai actele masinii il intereseaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti gasesti prostul poti sa o vinzi si cu 20.000, nu te opreste nimeni. Doar anaful daca faci o afacere din asta si nu iti platesti taxele la stat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poate și trebuie sa vadă. La inmatricularea in RO, ești obligat sa ii pui la dispoziție actele de proveniență a mașini.