| Syrten a întrebat:

Buna TPU!
Zilele de concediu de la job pot sa mi le iau cand vreau eu? De exemplu daca am 10 zile si vreau maine sa stau acasa, pot sa o fac?
Care e legea pentru dreptul acestor zile?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu se poate.
Zilele de concediu trebuiesc planificate din timp cu agajatorul tau, ca sa nu ii afecteze compania si productia.
Daca anunti din timp si ei gasesc inlocuitor, atunci ti se permite sa pleci cand vrei tu sau ai bilet de calatorie, dar nu se poate maine, ca asa ai tu chef sa-ti iei liber, sa absentezi nemotivat.
Aceste lucruri sunt mentioante in contractul de munca si daca faci asa ceva, ti se poate desface contractul de munca pentru indisciplina.
Uite aici legea din Codul Muncii:
https://www.codulmuncii.ro/art_61_1.html

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta discuti cu sefii tai. Este dreptul tau dar nu le iei chiar cand vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. De la obicei se agreează cu managerul? seful așa fel încât să nu fie afectată compania. Si că sa ai concediu trebuie sa depui o cerere care sa fie aprobată.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu prea poți să o faci. Deoarece trebuie să și anunți șefii. Nu poți să stai acasă și să nu anunți. Și dacă nu ma înșel ( sper să nu greșesc ) concediul se anunță cu câteva zile înainte nu poți așa de pe o zi pe alta. Trebuia să pui întrebarea asta la categoria legislație. Asta e categoria greșită. Poate acolo ai fi primit un răspuns corect. Eu nu sunt 100% dacă e adevărat ce am zis.

| Syrten explică (pentru Anonimul151):

Ma refer cu tot cu anuntat sefii, facut cereri si etc. Am patit sa vreau sa imi iau o zi de concediu si sa nu mi se permita, desi sunt zilele mele, dreptul meu.

| mODIN a răspuns (pentru Syrten):

Seful are dreptul sa refuze plecarea ta in concediu pe diverse motive. Nu are voie sa te forteze sa nu ti le iei, dar de refuzat poate sa refuze sa-ti ofere intr-o zi anume.