| tzuria79 a întrebat:

Buna tuturor, aceasta intrebare este a unui prieten! El a primit in contul sau paypal, 300 de euro, si vrea sa si transfere in contul lui de la Banca Transilvania, dar ii cer nu stiu ce cod de 4 cifre, pe care paypal ii spune sa-l verifice in online banking, dar ori nu l-a primit, ori nu stie sa-l vada! Unde se afla acest cod de 4 cifre! Cine nu stie raspunsul la ask sa nu inceapa conversatii ca n-am chef, stiu eu de ce zic asta. FUNDITA!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lucrez cu paypalul de peste 10 ani de zile, facand tranzactii de tot felul prin el si uneori, cand imi expira cardurile bancare trebuie sa trec prin aceasta procedura de verificare, care-i perfecta normala si legala.
Pasii sunt urmatori:
1. Prietenul tau trebuie sa intre in platforma Paypal si adauge acolo, contul bancar de la Banca Transilvania.
2. Paypalul ii va retrage din contul bancar $2 si a doua zi, in extrasul de cont de la banca Transilvania (statementa bancar) va apare un cod de 4 cifre alaturi de tranzactie. Extrasul de cont se optine de la banca direct, sau online, cand intrii online in contul tau bancar.
3. Codul acela se reintroduce in paypal, ca verificarea sa fie completa (numele contului lui din Pyapal trebuie sa fie acelasi cu numele contului bancar, ca sa se convinga Paypal ca contul nu este fake sau nu se foloseste un cont bancar furat).
4. Dupa ce codul este reintrodus in portalul Paypal, ei iti vor depune cei $2 inapoi in contul bancar si te vor anunta oficial ca, contul ti-a fost verificat si ca, din acel moment poti sa-l folosesti.
5. Moment in care tu intri in Paypal si transferi manual banii care ii ai deja in Paypal, in contul tau bancar de la BT.
6. In caz de nu ai bani in paypal si vrei s afaci o plata, faci cumparatura online si platesti cu paypalul, momnet in care Paypalul extrage banii direct din contul tau bancar.

Uite si aici:
http://www.doarpeinternet.com/cont-paypal-romania/

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

Deci l-am intrebat pe prietenul meu, astazi si-a introdus IBAN-ul in contul lui paypal, are pe card vreo 45 de euro, deci maine ii vor retrage din cont 2$, si pe extras va aparea acel cod de 4 cifre? Daca este cum spuneti dvs, va dau FUNDA, sper sa mearga, sa fie cum spuneti dvs. Mersi si o seara placuta!

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

O mica intrebare, dv spuneti ca i se retrag 2$ din cont pentru extras. El spune ca inainte sa adauge contul avea 45.32 de euro, si aceasta cifra nu s-a schimbat, cand ii va trage paypal acei bani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzuria79):

Nu maine, ci luni, ca operatiunile bancare se executa in timpul orelor de program, chiar daca sunt facute online.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

In plus, Paypalul este o platforma de plata internationala, care face operatiunile cu multe ore intarziere dupa ora Romaniei, deci, posibil ca dupa retragerea banilor sa dureze chiar 48 de ore pana apare in extrasul de cont, acel cod.

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

Aaaa, scuze atunci, sper ca luni sa-si rezolve problema. Multumesc si scuze de deranj!

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

Mersi de aclarificare.

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

Buna din nou. Vreau sa spun ca nici astazi PayPal nu si-a retras acei 2$ de pe cardul lui. Are aceiasi suma ca vineri. Dv aveti cont tot la Transilvania?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzuria79):

Eu nu am cont bancar in tara, eu am cont bancar in strainatate si lucrez cu Paypalul de peste 10 ani de zile.

Vezi ca este posibil ca baiatul sa nu-si fii pus datele bancare corecte, dar Paypalul trebuie sa-l informeze imediat cand are contul incorect, sau incomplet, sau este vreo problema cu el.

Atentie, daca contul de paypal are alt nume fata de cel bancar, nu se poate valida acel cont de paypal, pentru ca, se vede clar ca este fake, sau ca este fraudulos folosit.

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

El a introdus corect IBAN-ul, numele lui iarasi este acelasi in ambele locuri, trebuia sa-mi spuneti ca nu-l aveti in tara, si eu am paypal care nu-i in tara, eu stand in Columbia, dar el este in tara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzuria79):

Nu ar trebui sa fie nici o problema, ca eu am transferat din contul meu de paypal intr-unul din Romania, dar stiu ca si baiatul cu pricina a intampinat probleme cand si-a facut contul, ca a trebuit sa puna contul iban impreuna cu numarul de cont, ca la transferurile bancare internationale (exemplu: RO23RZBR000005001555555555)

In orice caz, paypalul te indruma pas cu pas cum sa faci, iar daca este ceva gresit, ar trebui sa-i spuna ca nu poate verifica contul bancar si din ce motiv.
Eu sunt convins aca ceva nu este completat acolo, sau este completat dar incorect.

Mie cand imi expira credit cardul, ma anunta paypalul cu 1 luna inainte ca-mi expira si sa fiu atenta sa-l schimb. Dupa ce introduc noul card, Paypalul ma verifica din noua, retragandu-mi $2, trimitandu-mi codul de 4 cifre in statementul bancar si apoi imi returneaza banii.
Bineinteles ca eu vad tranzactiile facute imediat online, ca pe aici nu te duci la banca sa iei extras de cont, totul se face online.

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

Deci trebuie sa introduca iban-ul urmat de nr. cont? legate? Zic, aici in Columbia, am bagat doar IBAN-ul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzuria79):

Codul IBAN este codul personal al Bancii
Numarul de cont, este numarul personal al contului tau bancar
ma indoiecs ca ai bagat doar IBAN-ul, sunt convinsa ca ai pus si numaruldtau de cont... pentru ca tranzactia nu s epaote face, este ca si cum codul IBAN confirm ace banca este dar nu-ti spune si de la ce client sa scoti banii.
Tu ai dat codul bancii, dar numarul tau de cont bancar cum il stiu ei?

Eu am facut tranferuri bancare in Europa, America, China, india, Noua zeelanda si Australia. Peste tot trebuie mentionat atat codul bancii (swift code- se spune aici), iar in europa se foloseste termenul de cod iban.
Si se mai foloseste numarul de cont bancar al clientului, ca sa se stie unde ese depoziteaza banii, in ce cont, ca nu-i arunca in mijlocul bancii, ii depun in contul lui xulescu, nu?

| tzuria79 explică (pentru Violleta2022):

Ah, stai sa-ti explic. Acum 3 ani mi-am facut cont PayPal ca aveam de primit niste bani de la cineva, si ca sa-mi transfer banii in cont neavandul adaugat la paypal, m-am dus la withdraw funds, am apasat pe a adauga un cont bancar, si acolo mi-au cerut IBAN-ul, l-am introdus si maine zi aveam retrasi din cont 1. 50euro avan acel cod PP pe tranzactie, asa ca stiu ce zic, dar nu stiu cum este la Romania, de accea am intrebat, el nu stie cum va primi codul, asteapta ca imbecilul pe Internet Banking sa-i fie retrasi acei 2$. Nu stiu de ce spuneti ca in alte tari se spune SWIFT si in Europa IBAN, Swiftu-l bancii mele de aici din Columbia este acesta GEROCOBBBO1 si IBAN-ul are vreo vreo 30 de cifre si litere, numele tarii prescurtat si moneda si cifre. In nici un moment mi-au cerut codul swift al banci cand mi-am adaugat contul la paypal. De curiozitate, in ce tara stati Julissa?