| Sandor12921 a întrebat:

Buna tuturor, am găsit un apartament de vânzare semifinisat in Cluj și ma gândesc sa îl cumpăr cu banii jos, pentru a-l finisa și vinde mai departe, problema e ca nu are cf, fiind semifinisat direct de la constructor, cam in cât timp se poate face cf-ul, având in vedere ca îl cumpăr cu banii jos?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

TOTDEAUNA, vanzatorul trebuie sa faca dovada proprietatii, prin CF.
In cazul tau, acest lucru se poate face doar dupa receptia tehnica a imobilului - de asta trebuie sa se ocupe CONSTRUCTORUL.

Cum poti proceda sigur? Iata:
1. Ii ceri vanzatorului sa prezinte actele de proprietate, care-l indreptatesc sa vanda imobilul.
2. In cazul ca, vanzatorul nu are inca actele finalizate (dar urmeaza), atunci faci un act notarial de vanzare-cumparare cu vanzatorul. Cel mai sigur este sa-i platesti in fata notarului o parte din suma, cu titlu de ARVUNA, iar notarul sa faca un act in acest sens, de obligare reciproca (Promisiune de vanzare). Diferenta de suma ramasa din pretul de vanzare o depui la o banca, pe numele vanzatorului, impreuna cu actul notarial, de promisiune. Conditionezi accesul vanzatorului la banii depusi de prezentarea contractului final de vanzare-cumparare, legalizat notarial (care se va face cand vanzatorul va avea CF-ul).
Totodata, cand se va face contractul (final) de vanzare-cumparare, soliciti vanzatorului actul de receptie tehnica a imobilului sau - in lipsa - termenul de obtinere din partea vanzatorului, cuprins in contract, cu clauza de despagubire in caz de nerespectarea termenului.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia legătura cu un notar, te ajută. In mod normal nu depășeste 1 săptămână

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cumpăra fără CF. Să își facă CF-ul. Altfel nu știi dacă e țeapă sau nu.

| Sandor12921 explică (pentru sadrian46):

La un apartament in stadiul semifinisat rar sau f rar se face CF de către constructor

| sadrian46 a răspuns (pentru Sandor12921):

Da, să îl facă. După ce este făcut, merită sî îl cumperi, dacă nu, riști să iei țeapă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu prea te duce capul, observ. Piata imobiliara a inceput sa cada si o sa se tot duca la vale cel putin vreo doi ani de acum incolo. Multi ramin fara venit, bancile vor executa silit la greu, dezvoltatorii vor lasa preturile jos cit de mult pot ca sa nu ramina cu ele nevindute... iar tu vrei sa faci combinatia asta ACUM?

| Sandor12921 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, pentru ca e la un preț mic fata de restul

| sierra1 a răspuns (pentru Sandor12921):

" GabiDumitrescu a răspuns: Nu prea te duce capul,"

nu băga in seamă golănismele, ia-l dacă-ți place, nu ține HÂTIILE pe vremea asta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sandor12921):

Pina termini tu treaba iesi in gaura. Asta daca nu cumva iei cu 25.000 EUR un apartament care se vinde cu 150. . happy

| Sandor12921 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e nici 25.000 și se vinde cu 150.000 ar fi prea exagerat, e cam cu 20.000 sub prețul de vânzare a unui ap de genu finalizat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sandor12921):

Nu te arunca aiurea. Eventual ai in vedere sa ramii sa locuiesti tu in el daca e zona decenta si constructia cum trebuie. Chiar daca o sa avem sub 10.000 de morti de la rahatul asta de COVID, economic o sa fie masacru.

| Sandor12921 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu merita sa stau eu in el, eu am deja unde sa stau in Cluj, am vorbit cu constructorul și am căzut de acord ca dacă situația rămâne Constanța sau îmbunătățită după treaba asta cu Corona, vom face actele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sandor12921):

Imi place ca sinteti optimisti...winking