| Marialupuuu a întrebat:

Bună tuturor!
Aș vrea să îmi deschid o afacere în domeniul transporturilor de persoane, cu ruta Iași-București.
Mă poate ajuta cineva în legătură cu pașii pe care trebuie să îi urmez în ceea ce privește deschiderea afacerii? Ce documente sunt necesare, unde trebuie să merg, ce condiții ar trebui să respecte autocarul (anul, fabricația ….), daca pot sa încep doar cu un autocar iar apoi să mă extind sau trebuie sa cumpăr un minim de autocare de la început?
Orice informație îmi este de mare ajutor!
Mulțumesc!
(Vă rog fără comentarii răutăcioase sau descurajatoare. Sunt conștientă de riscuri și de perioada grea pe care o traverăm cu toții).

Răspuns Câştigător
| AndreiIoanMsv a răspuns:

Societate comercială in primul rând, angajați sau obtineți dumneavoastră atestatul de manager transport persoane, după care urmează sa depuneți cerere la ARR pentru a obține licența de transport pe firma. După ce cumpărați autocarul scoateți o copie conforma tot de la ARR. Pe orice traseu se organizează niște licitații la care trebuie sa participați sa puteți câștiga dreptul de a transporta persoane pe o anumită ruta. Va trebuie de asemenea contracte cu diferite autogări de pe traseul respectiv. Nu este imposibil, dar nici usor. Necesita o investiție financiara destul de mare, și timp pana reușiți sa intrați pe piața transportului de persoane. Succes!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind ai masini cu ce faci transportul? Sau cum te ai gîndit tu sa deschizi afacerea? Practic( cum ar spune nea Nelu Iliescu măi dragă cu accentul luilaughing ) cîti bani ai tu pentru a deschide aceasta afacere, te gîndesti la un credit bancar? Un imprumut? Noi nu stim pasii pe care tu trebuie sa i faci ca sa deschizi o astfel de afacere dar banuiesc ca in aceasta afacere nu esti doar tu, ai asociati nu? Aceia ar trebui sa te ajute sa te indrume ce sa faci unde sa mergi sa obtii autorizatii, in primul rind trebuie sa i ti faci firmă, un Pfa, persoană fizica autorizată, sa platesti o gramada de bani taxe la stat nu este asa simplu, pana sa ai tu profit dai la bani la stat de nu o sa mai ai chef de nimic, eu nu te sfatuiesc sa faci in România afaceri ca vei pierde din start, statul nu te va ajuta, i ti va pune frînă, talpă cum se zice, adica te va plimba cu actele de la Ana la Caiafa de te vei sătura, mult succes, si daca nu ai oameni de incredere cu care sa pornesti afacerea nu vei cîstiga niciun ban, nu uita România este o țară de hoți, sa nu uiti asta niciodata, ce varsta ai?

| Marialupuuu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tocmai de aceea am specificat fără comentarii răutăcioase. Este treaba mea dacă am bani sau nu. Din moment ce îmi doresc sa îmi deschid o afacere normal ca îmi permit

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marialupuuu):

Dar nu sunt comentarii rautacioase, este firesc sa te intrebăm daca ai bani sa deschizi afacerea, dar daca tu le sti pe toate treaba ta fă cum sti, descurca te nu vei reusii faliment scrie pe tine, o afacere se face cu un plan binew gîndit, tu nu ai nici plan nici bani, o sa faci un ccat mare.

| sierra1 a răspuns:

"afacere în domeniul transporturilor de persoane, cu ruta Iași-București. Mă poate ajuta cineva în legătură cu pașii pe care trebuie să îi urmez"

șoferul vei fi tu sau angajezi?

| Marialupuuu explică (pentru sierra1):

Angajez

| sierra1 a răspuns (pentru Marialupuuu):

Ai făcut un studiu de piață legat de concurență, rentabilitate, cheltuieli?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi întâi pasul cel mai important este să ai bani, apoi restul este simplu.