| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Va rog frumos dați-mi niste idei! Sunt fata (m-am conectat cu un cont fals de băiat de-asta scrie Alex Luca) și am 15 ani! Vreau sa fac bani, dar nu știu cum! Am încercat să fac aranjamente florale nu mi-a ieșit așa mulți bani mai mult de 40 lei nu! Și m-am lăsat de asta! Vreau ceva dar nu sa mă duc să muncesc prin sat idei din astea, altceva, făcut de acasă! Va rog mult, dați mi niste idei bune și de folos! Fără haiteri va rog!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, la anisorii tai nu exista ceva de munca, decat mici treburi gospodaresti, pe care le poti face in curte, pe la vecini, pe la serele din sat samd.

| MrAM a răspuns:

Stiu ca suna ciudat dar te sfatuiesc sa nu te concentrezi pe bani. Cu totii avem nevoi insa banii presupun o consecinta a ceea ce iti place sa faci si la care te pricepi nu un obiectiv. Ideea cu aranjamentele florale mi se pare super buna si nu asta e problema. Problema tin sa cred e la mentalitatea ta de a face bani, pur si simplu renunti prea usor. Ca si antreprenor (ma raportez la aranjamentele florale), trebuie sa vii cu o afacere si sa incerci sa o dezvolti in decursul la 2 ani. Daca nu e profitabila atunci treci la urmatoarea. Si dupa ce treci prin 30 de idei de afaceri si nu ai succes atunci poti sa renunti.
Incearca sa investesti in tine si aici ma refer la scoala, cursuri, seminarii etc prin care sa dobandesti cunostinte si calificari. Daca as avea eu 15 ani cu siguranta m-as fi apucat de invatat programare sau ce tine de domeniul IT, o poti face linistita acasa avand acces la internet si e unul din cele mai bine platite domenii la ora actuala.
Sa ai grija de animale de companie, ai fi surprinsa cate persoane sunt dispuse sa plateasca pe cineva sa aiba griga de caini/pisici cat timp ei sunt plecati prin nu stiu ce concediu.
Fotograf, arta digitala etc

| elemonis a răspuns:

Buna.
Esti micuta pentru a munci.
Poti incerca sa inveti o limba straina sau mai multe daca ai posibilitatea si sa ajuti alte persoane la tradus. Mai poti incerca sa faci produse handmade.

| gogugogugogu a răspuns:

Invata o limba straina rara (japoneza, chineza, araba, etc.) si poti face traduceri.

| Alexluca123 a răspuns (pentru gogugogugogu):

Pot face asta la vârsta mea?

| gogugogugogu a răspuns (pentru Alexluca123):

Da, poti sa incepi sa inveti o limba straina rara... ai timp sa devii majora pana cand o sa stapanesti bine una sau mai multe.

| 1Lari a răspuns:

Poti intra pe Fiverr si acolo ai o gramade de optiuni. Poti fi platita sa faci temele copiilor care nu vor sa si-o faca sau chestii de felul asta. Ai o gramade optiuni si tot ce trebuie sa ai e conexiune la internet?