| Andreea7510 a întrebat:

Buna, va rog sa mă ajutați cu o părere.
Am o datorie la Avon in valoarea de vreo 200 de lei din ianuarie/februarie.
Am primit și două plicuri în care primeam amenințarea că dosarul va fi trimis mai departe.
Am fost sunată și de cineva de la biroul de avocatura.
Dar deocamdată nu am posibilitatea de a achita.
Ce credeți că se va întâmpla?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hmm. am avut impresia ca ti-am raspuns deja la intrebarea asta...

Deci: se va intampla ca vei primii hotarare judecatoreasca cu executarea silita, adica: ti se pune poprire pe salariu si ti se vor lua banii din contul bancar, ori ti se va confisca televizorul sau ce este de valoare din casa, iar daca nu ai nimic pe numele tau, esti condamnata la munca in folosul comunitatii.
Valoarea de 200 de lei neplatita, va ajunge probabil la 400-500 lei, din cauza cheltuielilor de judecata si a penalizarilor adaugate (fiindca nu ai platit-o la timp).
Gata, s-a terminat cu inselatul altora, acum platesti inzecit, ori faci puscarie, ori munca comunitara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca o alta varianta decat achitarea datorie nu este

| Andreeush a răspuns:

Se poate întâmpla să fii dată în judecată și să fii nevoită să plătești mai mult de 200 de lei.
Mai bine împrumută de la cineva acea sumă și achită datoria.

| LPCTSTR a răspuns:

Multe proceduri lungi si proaste. Imprumuta-te si plateste ca te asigur ca n-ai chef sa te plimbi si sa mai si dai bani aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Achita.

| acsva a răspuns:

Cum să nu ai posibilitatea? Tu ai pus comanda în momentul în care aveai niște clienți sau în care tu aveai bănuți pentru produsele respective. Poți înapoia produsele dar cred că deja sunt aproape terminate chiar.
Te sfătuiesc să faci cumva să plătești, poți avea probleme și să ajungi chiar să ai dosar penal, pentru că e furt, înșelăciune, ai luat ceva de la ei și nu le-ai plătit!