| Cami2003 a întrebat:

Buna!
Voi ați reușit să aveți un job in timpul facultății? Eu mă gândeam să îmi găsesc ceva de weekend, dar nu găsesc nimic pentru weekend, doar part-time sau full time, însă part-time, nu cred că pot, pentru că nu am toate cursurile de la facultate decât de dimineață, pot sa am cursuri până la 12, după o pauză de doua ore, apoi iar cursuri până la ora 20. Voi v-ați descurcat? Părinții mei nu au atât de mulți bani, însă mă pot ajuta, doar că eu nu vreau sa depind de ei, pentru că știu că au cheltuieli, și știu că, daca îmi doresc să îmi cumpăr ceva, nu pot pur și simplu să apelez mereu la ei, pentru că m-aș simți prost sa le cer bani, de exemplu, pentru o pereche noua de pantofi, știind că muncesc atât de.mult. Și, uneori, nu știu cât de multe cheltuieli au, și, sincer, eu niciodată nu le-am cerut bani, am cat mi-au dat de cheltuială, plus alocația mea și bursa de la școală, sume pe care le-am strâns și am făcut ceva economii.
Voi v-ați descurcat cu un job in facultate? Multi mi-au spus că nu poți să te descurci și cu facultate, și cu job, doar că, eu vreau sa fiu independenta și să câștig o experiență.

7 răspunsuri:
| ZyRRe a răspuns:

Eu sincer, am inceput sa muncesc anul trecut, pe cand era online. Nu a fost nicio problema, m-am descurcat. Mai apoi cand a revenit fizic, mai aveam 5 luni, am tras din greu si m-am descurcat. Ideea e ca eu la munca am ture de 24 cu 48, adica o zi si o noapte, dupa am doua libere, si cumva e mai ok. Mai rau era cand ieseam din tura de noapte si aveam ore la 8 dimineata laughing. Mai dadeam un skip la cele mai putin importante, luam cursurile de la colegi daca era cazul si mergeam doar la examen. Acum incep masterul si nu mi-am pus problema ca nu o sa ma descurc.

| Cami2003 explică (pentru ZyRRe):

Și nu ai rămas cu restante? La facultatea ta nu e politica aia cu numărul limitat de absențe? La mine, da, e, până și la cursurile de sport, din 14 pe semestru, trebuie sa particip la cel puțin 10.

| ZyRRe a răspuns (pentru Cami2003):

Nicio restanta. Sport nu am mai avut, fiind anul 3.
Daca incerci sa vorbesti cu profesorii, sunt multi intelegatori si nu ar trebui sa fie probleme. Sunt si altii cărora nu le pasă, la ăia ar trebui să te duci, să ai prezențele toate.

| Cami2003 explică (pentru ZyRRe):

Mulțumesc!
Asta înseamnă că te-ai descurcat foarte bien, felicitări!

| ZyRRe a răspuns (pentru Cami2003):

Asta inseamna ca oricine se poate descurca, cu putina vointa si perseverenta. Si sacrificii uneori.
Succes!

| aaanamariaaa a răspuns:

Eu sincer nu as recomanda un job în perioada facultății, poate doar în vacanta de vara. Nu din comoditate și lene, ci din prisma faptului ca nu o sa poți sa te focusezi și pe studiu și pe locul de munca, una dintre ele o sa trebuiască sa primească mai multa atenție. Ori lipsești de la cursuri sa poți merge la munca, ori nu te primește nimeni, pentru ca orarul la facultate nu e constatat niciodată ni nu iti poți lua un job, nici măcar part time sa zici ca știi sigur ca nu pleci de la un curs sa mergi la munca. Dacă ești fata, și mai ales dacă stai la cămin mai poți face unghii cu gel sau sa pensezi. E foarte părerea mea. Nu trebuie sa te lași influențată. Acum ca ai zis ca nici părinții nu te pot ajuta foarte mult, nu mai știu. Dacă era sa te poată susține financiar fără probleme, atunci nu ar fi fost nevoie. Cred ca rămâne sa poți doar sa reziști asa pana termini cu facultatea, macar știi ca te ai focusat doar pe studiu și după ce termini o sa ai timp sa muncești toată viata și în ce domeniu vrei tu. Dacă ții morțiș sa mai ai un ban de buzunar, după cum am zis:job pe timp de vara, sau servicii în domeniul frumusețe la prietene. Ori poți cauta ceva online sa lucrezi pe timp de noapte, ceva IT, daca te pricepi.

| Cami2003 explică (pentru aaanamariaaa):

Părinții mă pot ajuta cu bani, doar că au cheltuielile lor, și nu as vrea sa le mai pun in spate și cheltuielile mel. O sa vad ce pot face, mulțumesc pentru sfat!
Măcar la master sa pot lucra în paralel, daca nu la programul de licență.