| exa2 a întrebat:

Dragii mei va salut pe toti!
Vreau sa-mi deschid o afacere, am ramas somera si ma tot gandesc in ce directie sa o apuc. M-am gandit sa-mi deschid o placintarie, covrigarie sau un mag. cu produse naturiste.Am ceva bani insa mi-e frica sa nu-i pierd investindu-i intr-o afacere ce nu ar merge.Mai am un plan sa-mi fac o ciupercarie insa nu stiu ce suma minima trebuie sa ai si ce utilaje strict necesare iti trebuie pentru inceput.Sunt f. dezorientata si nu ma prea incurajeaza nimeni.Sunt divortata, am un care are 16 ani are asteptari mari de la mine si nu stiu daca am sa pot face fata. Ajutati-ma cu ce informatii aveti in domeniile de care va spuneam.Va rog din suflet. Vreau sa va mai zic ca ma pricep la bucatarie, mi-ar place un mag.naturist si stiu ca afacerea cu ciperci e destul de banoasa.Am credite mari si musai sa pornesc la drum. Voi ce ziceti? Va multumesc f. mult.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu, in principiu, merg destul de bine toate afacerile indicate de dvs. Totusi, in afara de ciuperci, trebuie sa fiti foarte atenta si sa faceti o mica cercetare prind existenta unor afaceri asemanatoare in apropierea locului dvs, daca magazinele asemanatoare au clienti, preturile practicate etc. Va doresc succes cu afacerea dvs.

| z8 a răspuns:

Mai, mai, creditul e ca un pistol, daca nu-l folosesti cu intelepciune te sinucizi, daca-l folosesti cu intelepciune, cuceresti. Ai grija cu creditele alea. Nu porni asa la drum, presata de timp ( " musai sa pornesc la drum " ) si in lipsa de informatii ( intrebi pe TPU in loc sa intrebi pe cineva cu experienta ). Vorbeste cu cine lucreaza in domeniu, spioneaza-i, etc. Uneori informatia pe gratis poate fi cea mai scumpa informatie. Trebuie sa cunosti domeniul, nu merge pe auzite, pe m-am gandit, pe cred ca, etc. Sper ca nu scriu ca un pesimist, dar eu inainte sa bag bani in ceva, ma informez despre acel ceva, si nu in putine cazuri mi s-a intamplat sa zic : daca ma informam mai bine/mult faceam o afacere mai buna.

| ikram a răspuns:

Nu stiu din ce oras esti, ca sa imi dau seama mai bine, eu zic ca o covrigarie merge bine (simingerie) chiar si placintaria eventual de facut ambele.
In legatura cu magazinul de produse naturiste ar putea ave succes daca ai sau inchiriezi un spatiu intr-o zona centrala/semicentrala si prin zona respectiva nu mai e un magazin de acest gen.

In legatura cu afacerea cu ciuperci cred ca trebuie o investitie destul de mare (asta ar merge doar daca iei niste fonduri europene nerambursabile eventual) altfel mai bine nu.

Incearca sa gasesti o afacere in care sa nu investesti chiar oarte mult la inceput, plus ca inainte de a deschide incearca sa testezi putin piata.

Daca esti intr-un oras nu foarte mare iti reomand si un magazin produse cosmetice (nu din astea care se gasesc in toate supermarketurile).

Janina
| Janina a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci un magazin de pompe funebre, la cel mai serios mod. asta nu are cum sa dea faliment.
Familia mea vrea sa deschida un altfel de magazin.

mira
| mira a răspuns:

Fornetti ofera afacere la cheie, adica in franciza.Cam cu 6000 euro poti primi utilajele. Dispui de spatiu adecvat?

| Flav a răspuns:

@exa2 - Sunt ok planurile tale, dar mie mi se opreste logica undeva. Ai credite mari, esti somera, deci situatia nu este tocmai rozalie.Pai, ca sa deschizi o afacere, trebuie sa te gandesti in primul rand ca la inceput trebuie sa bagi un ban, sa investesti. Pe langa faptul ca nu esti sigura ca-i recuperezi, acei bani trebuie sa-i ai pentru inceput. Stii tu, planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din piata. Iti trebuie bani de chirie pe acel loc, iti trebuie o locatie buna pentru asa ceva. La ce doresti tu, langa o scoala ar fi ideal, dar bineinteles si costul mai ridicat. Apoi iti trebuie aprobari de la institutele specializate pe acest domeniu, ca doar nu faci asa de capu' tau. Dupa trebuie sa le indeplinesti ca te trezesti cu amenzi usturatoare. Utilajele pe care trebuie sa la cumperi, inchiriezi sau un personal minim nici nu mai pun la discutie. Nu mai spun de alte cheltuieli personale, maruntisuri dar care adunate, usor, usor, ajung si ele la un cost. Te-ai gandit la toate astea? La toate taxele pe care trebuie sa platesti? Dupa ce ai calculate aceste lucruri, daca le poti face fata cumva, abia atunci poti sa spui ca-ti poti deschide un bussiness. Altfel, n-ai sa fii niciun fel de sparring-partner pentru celelalte firme incadrate pe acelasi profil.

| macgyver a răspuns:

Pompe funebre asa cum a spus cineva mai devreme si o afacere cu spalare masini cu spray (fara apa) oriunde si oricand. Vorbesc foarte serios.

| alonet a răspuns:

Faptul ca copilul dumneavoastra are asteptari mari de la dumneavoasta tine de modul in care a fost educat pana la varsta aceasta iar creditele sunt facute cu gand de risipa in placeri, trecand peste aceste constatari ca sa nu le jic judecari, va recoman un magazin de haine second hand, daca marfa e de calitate se castiga si din asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga exa2...
Te-ai gândit vreodată cum ar fi să-ți stăpânești propria viață?
Dacă scazi din 24 de ore ale unei zile timpul cât dormi, cât lucrezi și cât te deplasezi, precum și timpul necesar activităților zilnice, cei mai mulți oameni nu mai au decât 2-3 ore pe zi pentru a face ceea ce doresc. Chiar dacă au la dispoziție acest timp liber, au ei oare destui bani?
Am descoperit o metodă cu ajutorul careia o persoană poate învăța ''cum să-își stăpânească viața'', prin construirea propriei afaceri. Este un sistem practic, atât de simplu, încât fiecare poate să-l facă. Sistemul nu cere să vinzi și, cel mai important, nu îți ia mult timp să-l aplici în realitate. Dacă te interesează, contactează mă la: 0723-455561 sau ID (messenger) petredodaflp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vand SRL cu activitate de comert -magazin de haine second hand in Tg-Mures(cu preluarea spatiului inchiriat-optional) 90 metri patrati, in zona cu vad comercial bun gresie, baie, centrala termica, termopan. Ofer mobilier, stendere pentru haine, aprox 1000 umerase, casa de marcat, birou, stocul de haine disponibil, cabina de proba, depozit pentru marfa de 20 mp, reclame, promotii in derulare, clientela formata, tot ceea ce este necesar pentru a demara aceasta afacere.Ptr detalii contactati-ma la adresa de mail neacsuandrei94@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, eu te-as sfatui sa scapi cat mai repede de credite pentru ca acelea sunt cele mai rele. fast-food`urile si second handurile merg cel mai bine.incearca sa te axezi pe aceste ramuri.cat despre ciupercarie iti spun din surse sigure ca e sortita falimentului, deoarece nu vei putea intra pe piata din cauza importurilor. iar in cat priveste restaurantele(se numara si ele printre cele care au nevoie pe ciuperci) iti vor comanda niste cifre insignifiante pentru o afacere atat de mare ca ciupercaria.

| mihaela_3188 a răspuns:

O afacere de Network Marketing ar fi foarte potrivita. Costuri minime, nu exista niciun risc. Este un vehicul financiar care a fost creat pentru ca oameni obisnuiti, fara a avea o pregatire speciala, sa obtina venituri extraordinare.
Dezvolt acest gen de afacere intr-o companie foarte buna, cu produse deosebite, unice, care are cel mai performant sistem de plata. Daca te intereseaza da-mi un mesaj privat.

| Danyelaastr a răspuns:

Orice afacere ai incepe, trebuie sa iti placa mult, sa ai ceva banuti pusi deoparte pentru inceput si ceva cunostinte care sa te indrume spre drumul cel bun. Eu iti pot recomanda o contabila care este foarte buna. Cauta pe internet Plen Consult. Sper ca te-au ajutat sfaturile mele. Bafta!

| eunescu09 a răspuns:

Pentru ca va ocupati cu mobila second, noi va propunem urmatoarea varianta de lucru:
- Va putem aduce, din Germania, mobila second, in functie de momentul, si preferintele d-tra.
- Avem in Dabuleni, dolj, deja un tir de marfa de foarte buna calitate (am considerat ca pentru inceput e bine sa si expunem marfa, chiar daca astfel si cheltuielile ne cresc) pe care dorim sa il vindem, pentru a aduce un altul
- Daca sunteti interesat de o astfel de colaborare, noi speram permanenta, va rog sa ne contactati
eunescu09@yahoo.com