| anonim1230321 a întrebat:

Buna ziua! Am 16 ani si as dori un raspuns de la cineva din domeniu care are experienta.
De aproape un an am inceput sa studiez legat de piata forex si sa tranzactionez pe un cont demo de la AM. La inceput de Iunie voi dori sa imi deschid un Evaluation Account la MFF. Simt ca sunt pregatit avand in vedere ca am o strategie bine stabilita si inteleg si partea de psihologie care tine de a fii un trader profitabil. Insa as vrea sa stiu mai multe de partea legala, unul dintre parintii mei ar fi dispus sa imi deschida contul pe numele lui si sa se ocupe de partea legala daca totul este ok. Ce stiu pana acum este ca veniturile se raporteaza la ANAF prin declaratia 212 si ca aceasta declaratie se depune anual. As dori sa stiu daca e ok din punct de vedere legal sa fac asta si ce alte informatii ar mai trebuii sa iau in considerare, am inteles ca daca ai o sursa de venit principala si mai ai si venituri secundare din alte surse se modifica anumite chestii la impozitare, as dori sa stiu cat de multe detalii.
+ mai citisem la un momendat o postare a unei persoane la care i-a fost poprit contul unde ii intrau banii deoarece fiul dansului facea partea de trading, insa dupa mentionase ca a restabilit contul si ca nu mai este o problema, m-as putea lovi si eu de aceasta situatie?

P.S. rog sa nu fie raspunsuri de la oameni care imi zic sa imi vad de liceu deoarece o duc bine la liceu.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat parintele pe numele caruia faci acest cont declara corect, la timp si plateste taxele la anaf nu iti pune nimeni poprire si nici nu intervine cu venitul ca si salariat.

Singurele chestii care pot interveni este ca banca sa nu accepte sau sa blocheze contul in cazul unei incasari de sume mari din diverse surse fara sa depui declaratii ai alte asemenea documente dovditoare ca nu speli banii

| anonim1230321 explică (pentru suntserios):

Multumesc! Eram nedumerit de partea asta.

3 răspunsuri:
| AtomiX a răspuns:

Trebuie sa te incadrezi in regulile lor (pe mine m-au ajutat mult sa adaug acele reguli la strategia mea) in special la Drawdown. Daca tu te consideri pregatit atunci trebuie sa incerci. Partea cu actele sunt cea mai mica problema, daca parintele e de acord, deschizi contul pe numele lui, folosesti cardul lui etc..In cel mai rau caz in care banca iti cere sursa banilor, poti cere istoril de la MFF cu toate pozitiile etc.un fel de desfasurator unde scrie si numele titularului etc si nu ar trebui sa fie probleme. Succes

| Gamesiasi96 a răspuns:

Am descoperit recent un grup de Telegram dedicat tranzacționării cu aur și sunt impresionat de calitatea analizelor și semnalelor oferite acolo. Este o resursă valoroasă pentru cei interesați de piața aurului. Dacă dorești să te alături și să beneficiezi de aceste informații, te invit să te înscrii astăzi în grup! https://t.me/+r2rkQI3PQaxlOTg0