| anonim_4396 a întrebat:

Am deschis un cont la Banca Transilvania in anul 2014. Nu l-am folosit. Mai este valabil?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Dacă e cont de persoana fizica e valabil. Eu n-am putut scăpa de contul de la Banca Transilvania nici după ce am cerut închiderea lui. Mi-au intrat dupa câteva luni niste bani neașteptați de la fosta instituție unde am lucrat și contul mi s-a reactivat. Întâmplător am aflat de bani după câțiva ani și i-am scos mirandu-ma cum au putut intra acei bani într-un cont închis. Mi s-a spus fe la bancă că timp de 6 luni de la închiderea contului mai pot intra bani și că în acest caz contul se reactivează.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu l-ai 9nchis ori nu l-a inchis banca atunci mai este valabil dar asta o afli doar de la o unitate a bancii.

| CosteaVlad a răspuns:

Bună,
Cu siguranță încă e activ, și s-ar putea să ai și niște debite de "administrare cont" neachitate acolo. Cel mai bine mergi la bancă și verifică, și eventual solicită închiderea contului.
O zi bună!
Vlad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este valabil si probabil si plin de comisioane neplatite

| Holiday a răspuns:

Daca nu ai bani in cont si nici tranzactii pe o perioada de 12 luni contul este inchis.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Bani nu au fost pe cont, l-am deschis in ideea ca il voi folosi pentru niste tranzactii, dar nu a mai fost nevoie. Voi merge luni sa verific!

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut cont la Raiffeisen, pentru salariu.
Dupa 1 an dupa ce nu au mai intrat bani pentru ca mi-am incetat activitatea la respectiva firma, am fost somat de banca sa platesc comision 3 lei. Asa ca am mers si l-am inchis.
Mi-am facut cont la Transilvania pentru un card de debit (cumparaturi online in principal) in 2010. Nu l-am folosit niciodata, nu l-am incarcat decat atunci pentru deschidere cu 20 lei.
Si niciodata nu s-au sinchisit sa ma deranjeze sa imi spuna ca nu mai e valabil sau de vreun eventual comision.
La cardul de debit plateam comision de administrare doar dupa tranzactii presupun, de aceea nu mi-a venit nimic. Daca tu ai deschis un cont simplu, stiu ca se plateste comision indfíferent daca il folosesti sau nu, pana la inchidere. Asa ca fa un drum de urgenta la banca.

| Cristine9595 a răspuns:

Probabil e inactiv