| Cristian1968 a întrebat:

Bună ziua,

Am dreptul să folosesc cardul de energie în condițiile următoare:
Contractul cu Enel este pe numele soției;
Cardul de energie a venit pe numele meu, eu fiind pensionar pe caz de boală cu pensia minimă de 1125 lei și ajutor pentru handicap grav 400 lei;
Soția are pensie 1700 lei și salariu 2200 lei?

Ideea este că împreună avem aproximativ 5000 lei din cumularea celor două pensii, a salariului și a ajutorului de handicap și asta înseamnă mai mult de 2000 lei pe membru de familie.
Dacă mă poate lămuri cineva v-aș rămâne recunoscător.

Mulțumesc și numai bine!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu am avut nelamuriri cu cardul de la UE (Cardul social al nevestei). I-am intrebat pe cei de la Ministerul Fondurilor Europene si nu mi-au raspuns. I-am cheltuit si gata. Daca i-au trimis inseamna ca aveti dreptul.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Se pot plăti facturi curente sau restante, doar pentru locul de consum de la domiciliul beneficiarului. Cu un card se pot face mai multe plăți, către mai mulți furnizori, până la epuizarea sumei" zice statul roman. Deci dumneavoastra avand adresa in Cartea de Identitate puteti plati facturile de la acea adresa necontand pe numele cui sunt.

| Cristian1968 explică (pentru Salontanul):

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.
Totuși nu îmi este clar dacă noi fiind o familie formată din doi membri cu un venit pe membru de familie de aproximativ 2500 lei avem dreptul să folosim acest card.
Bineînțeles că ne-ar fi de folos dar nu vreau să trezesc peste câteva luni că trebuie să restitui banii, eventual cu dobândă.

| Cristian1968 explică (pentru Salontanul):

Chiar așa am să fac.
La urma urmei se presupune că nu l-au trimis în necunoștință de cauză.

Vă mulțumesc și să fiți sănătos!

| Salontanul a răspuns (pentru Cristian1968):

Corect! Multumesc si eu pentru apreciere!

| Salontanul a răspuns (pentru Cristian1968):

Si eu am avut nelamuriri cu cardul de la UE (Cardul social al nevestei). I-am intrebat pe cei de la Ministerul Fondurilor Europene si nu mi-au raspuns. I-am cheltuit si gata. Daca i-au trimis inseamna ca aveti dreptul.