| wj a întrebat:

am urmatoarea dilema:
urmeaza sa imi fac un PFA neplatitor de TVA, si doresc sa cumpar echipamente, iar ofertele primite au preturi cu si fara TVA.
Intrebarea mea este..eu platesc pretul cu sau fara TVA ca PFA neplatitor de TVA?

Ex: 2000 euro fara TVA // 2400 euro cu TVA.

Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti pretul cu TVA. Tu nu vei putea incasa TVA si nici nu vei putea deduce TVA platit, nefiind platitor de TVA.

Bula
| Bula a răspuns:

Platesti cu TVA, nu poti deduce TVA-ul, s-o recuperezi.
Adaosul comercial pui peste pretul cu TVA.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Platesti exact suma care este trecuta pe factura la total.
La randul tau o inregistrezi in contabilitate cu suma totala, scutit de tva. Faptul ca tu esti neplatitor de tva, nu inseamna ca vei cumpara produsele fara tva, ci ca le vei vinde scutite de tva.

| wj explică (pentru nugasescusernameliber):

Adica. e foarte avantajos. As investi in jur de 7-8000 de euro, daca le platesc toate si nu deduc TVA doar pierd.
Ma gandeam la PFA neplatitor deoarece nu cred ca as depasi acel prag, si nu stiu daca e mai convenabil sa fiu platitor de TVA ca PFA.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru wj):

Cred ca in prezent un SRL e mai bine decat un PFA

| xYonasuper a răspuns:

Da