| Emmy125 a întrebat:

Buna ziua!
As vrea sa-mi deschid un salon de infumusetare (masaj si epilat) si as vrea sa stiu daca se poate sa-l deschid intr-un apartament in care locuiesc si eu. Adica sa inchiriez un apartament cu 3 camere sau o vila cu 3 camere si eu sa locuiesc intr-o camera iar celelalte doua sa fie amenajate ca salon.
Ar fi legal? As primi autorizatie de functionare?
Cine stie mai multe despre deschiderea unui salon de infrumusetare va rog sa ma contacteze in privat pentru ca am foarte multe intrebari.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt de parere ca, e mai bine sa faci masaj la domiciliul clientului, pentru un numar limitat de clienti permanenti. Multi ar fi recunoscatori sa nu fie nevoiti sa se deplaseze inainte- si dupa masaj, sa ramana relaxati acasa dupa. Aceasta categorie este cea a persoanelor in varsta care doresc masaj medical sau de relaxare si sunt dispusi sa plateasca bine pentru acesta.
Prietenul tau poate sa mearga cu tine pentru a te asigura, cu pretextul ca te transporta impreuna cu ustensiile necesare si ajuta si la amenajarea spatiului necesar.

| Emmy125 explică (pentru Bula):

Nu poate veni cu mine tot timpul pentru ca lucreaza si el. Nu-mi place ideea de a face masaj la domiciliu. oricat de avantajos ar fi. Si e destul de greu de gasit clienti. Mai ales ca, cum ai zia si tu, majoritatea sunt cei in varsta care nu au acces la Facebook unde se face cea mai buna promovare.
In plus, vreau sa ma axez mai mult pe epilat pentru ca e mai usor.

| Bula a răspuns (pentru Emmy125):

Oricum, e greu sa gasesti, dar si mai greu e sa PASTREZI clientii. Iar cel mai greu e sa fii recomandat unor noi clienti, pentru care trebuie sa oferi conditii exceptionale, de varf.
Munca "usoara" poate face oricine, dar cele grele si de specialitate sunt mai bine platite, tocmai din acest motiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu auzi ce spui? Să inchiriezi o vilă? păi ai bani? Sau apartament de 3 camere? Chiria este scumpă, ai nevoie de un spatiu cu vad, in care sa intre clienti, gîndeste te din ce plătesti chirie, salariul angajatilor, ca nu vei putea tu singur/ă sa faci masaje nonstop, autorizatia de functionare inseamnă vbani, cel mai bine te interesezi cît costă chiria si autorizatia, si după ce afli preturile te hotărăsti ce vei face, sunt si impozite de plătit pe spatiul comercial, in ce zonă a țării vrei sa ti deschizi salonul, ce vârstă ai? Vei fi singur/ă in afacere sau te vei asocia cu cineva? I ti doresc mult succes.

| Emmy125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

In Suceava. In jur de 200-300 de euro sunt chiriile la apartament sau vila de 3 camere. Nu conteaza daca e apartament sau vila, atata timp cat are 3 camere e cam acelasi pret.
Salariati nu voi avea pentru inceput. Lucrez de un an in domeniu si stiu ca ma descurc sa fac masaje 6-7 ore pe zi unul dupa celalalt deci nu e problema.
Am 23 de ani si m-ar ajuta si prietenul la cheltuieli, in primele luni cel putin pana se face clientela.
Si de asta intreb daca pot sa-mi fac salon in apartamentul in care si locuiesc. Oricum vreau sa ma mut in chirie si banii de chirie oricum se dau. Chiar daca am clienti sau nu, stiu ca chiria nu o platesc degeaba. Ar fi super daca s-ar putea asa, dar nu stiu cat de legal e.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Emmy125):

Salonul nu il poti face decat la parterul unui bloc maxim etajul 1, gîndeste te ca nu urca nimeni la etaje superioare, de ce nu te angajezi tu la un salon cu clienti, ai salariu mare si nici nu te complici cu chirie, nu cred ca te vor lasa cei care elibereaza autorizatii sa ti faci salon in apartamentul in care locuiesti, trebuie sa te duci la primarie sa i intrebi.

| Emmy125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lucrez la un salon cu clienti. Dar salariu nu e atat de bun si pe langa asta m-as si saturat de sefi. Nu mai vreau sa lucrez pentru altii, sa faca ei bani si eu sa o duc de pe o zi pe alta. La parter sau etajul 1 ma gandeam si eu.
De asta mi-e frica si mie, de autorizatie. Totusi, tinand cont ca sunt multe persoane care fac asta la domiciuliu (epilat sau manichiura) si nu platesc nimic (sunt incognito)... Nu ar fi prea corect, mai ales ca eu vreau sa fac totul legal.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Emmy125):

Te inteleg, este greu sa ai șefi, dar ce faci daca deschizi afacerea, dar nu o sa ai clienti, sau poate nu reusesti sa faci rost de spatiu sau autorizatie, nu renunta la ceva sigur cum este serviciul, pentru ceva ne sigur cum este afacerea, in România este greu daca nu imposibil sa ai afecere de succes, gîndeste te cîti oameni au dat faliment din cauza poverii taxelor, nu cîstigau ei cu afacerea lor cît trebuia sa dea statului, ca statul si banca nu te iartă, ălora trebuie sa le dai bani, pentru ei nu conteaza daca tie i ti merge afacerea pe profit sau nu, deci trebuie gîndit bine ce vrei sa faci, timpurile sunt grele si vor veni vremuri si mai grele, si poate prietenul tau sau familia ta oricît de mult ar vrea sa te ajute financiar vorbind, poate ca nu au nici ei de unde, si decat sa fi datoare la stat sau la bancă, este mai bine sa fi angajată cinstită si constiincioasa pe meseria ta, stii ca ai un salariu lunar de la serviciu, bun sau rau cum este salariul acela, dar i ti vine lunar, dar daca renunti la serviciu pentru vise si idealuri care poate nu se vor realiza niciodată atunci ce vei face, vei murii de foame? Viața nu este roz, nu este asa cum vezi in filmele americane, acolo este multă fictiune, fantezie, realitatea este crudă, eu nu vreau sa te sperii, sunt sigur ca si tu stii lucrul acesta, dar este usor sa visăm, toti am vrea sa fie bine sa ave m de toate dar din păcate nu se poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Afacere am vrut sa scriu, scuze.

| Emmy125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este greu dar asa au inceput toti. Daca nu riscam, nu castigam. Poate dau gres, o iau de la inceput si tot asa. Nu vreau sa traiesc o viata cu stres si cu sefi cand stiu ca sunt capabila de mai mult, cand stiu ca pot sa gandesc si singura. Daca stam toata viata asa, de frica unui esec, nu o sa facem niciodata nimic. Poate ca nu va iesi bine, cel putin in primele 3-4 luni nu ma astept la nu stiu ce profit. Sa-mi iasa cheltuielile macar.
Toate clientele de aici, de unde lucrez eu, m-au sfatuit sa fac ceva pe cont propriu. Daca raman aici raman pe loc si ma voi trezi la 40 de ani ca tot aici sunt. Acum trebuie facut ceva cat sunt tanara. Timpul trece atat de repede si nu vreau sa ma gaseasca intr-un loc unde nu-mi place.
Si eu asta ii sfatuiesc pe toti: sa-si traiasca visele! La ce mai e buna viata daca e petrecuta intr-un singur loc, muncind ca un cal si pe putini bani?