| Chriszi a întrebat:

Doresc sa imi deschid o afacere privata ca PFA. Ofer servicii in cadrul IT, reparatii calculatoare, programare computere, instalari si orice tine de IT. Vreau sa imi creez un site pentru reclama+unele informatii si vanzari online. Vreau sa stiu pentru a creea siteul si a face reclama am nevoie neaparat de site. Este ilegal sa ofer aceste servicii public si sa nu am PFA?
P.S. Sunt angajat si doresc sa prestez aceste servicii pe langa programul de lucru, gen sa fiu intre 2 joburi.
Ma intereseaza daca e ilegal sa ma apuc de site si de oferit serviciile mele altora din localitate daca nu am PFA/II? Mentionez ca nu voi avea program de lucru sau orar si nici zi de zi ci doar la cerere/programare.
Multumes anticipat celui care ma poate ajuta.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca iei niste bani pentru niste servicii si nu fiscalizezi banii aia se numeste evaziune fiscala si este ilegala

3 răspunsuri:
| Brotacelul a răspuns:

Intr-adevar, atunci cand prestezi anumite servicii pentru care esti platit, dar nu eliberezi factura, este evaziune fiscala. E recomandat sa iei in calcul varianta de SC sau PFA (e posibil chiar sa fie ceva mai rentabil un SC).
Ca si platforma pentru crearea magazinului online iti recomand www.ucoz.ro - iti ofera destul de multe posibilitati iar costul e mai mic decat la alte platforme de profil.
Mult succes!

| suntserios a răspuns (pentru Brotacelul):

Eu nu as avea niciodata incredere intr un serviciul online de profilul IT care se prezinta pe un ucoaz sau wordpress sau blospot. Sa fim seriosi, nu mi as da calculatorul pe mana cuiva care nu e in stare sa faca minimul efort sa isi promoveze afacerea

| Brotacelul a răspuns (pentru suntserios):

Daca te referi la faptul ca ei ofera subdomenii, nu te opreste nimeni sa-ti cumperi propriul domeniu si sa-l atasezi la site... La urma urmei si acel domeniu face parte din identitatea ta ca si societate.