| AndreeaTudic a întrebat:

Buna ziua, doresc sa creez o platforma online de servicii prestate de persoane fizice (liber profesionisti).
Pentru ca sistemul sa fie sigur, banii sunt incasati de platforma si dupa finalizarea serviciului sunt directionati catre persoana fizica.
Este legal acest proces in Romania?
Spre exemplu, platformele Upwork si Fiverr (cu baza in US) folosesc acelasi proces si cer persoanelor fizice sa semneze un agreement ca ei isi vor plati taxele legal in tara lor.
Pot face si eu la fel in Romania? Este legal?

2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Adica... tu sa fii intermediar?
Cand se poate plati direct meseriasului, de ce ti-ar plati tie cineva in plus si pentru ce? A, daca garantezi pentru lucrare si daca il tragi la raspundere pe meserias pentru o lucrare prost facuta, e altceva. Iti asumi aceasta raspundere? Eu chiar as vrea sa existe asa ceva. Nu sa platesc 2 meseriasi care sa lucreze unul dupa altul.

| Kadida a răspuns:

Bună idee. Este legal atât timp cât plătești taxe.Dar ai nevoie în primul rând de capital,un srl,de un specialist pentru crearea site-ului,seo,un domeniu, hosting, ssl, și mulți bani băgați în marketing. Dacă ai nevoie de colaborare, partener de afaceri, mă bag și eu.