Întrebare recomandată | hendora a întrebat:

Doresc sa imi deschid o afacere (PFA), legata de articole de menaj si chimicale (detergenti, cosmetice, etc). Mentionez ca voi fii singur asociat, chiria spatiului este mica, este intr-o zona de cartier. Va rog sa-mi spuneti de ce acte am nevoie si in jur de ce suma de bani trebuie sa dispun. Si aici ma gandesc la actele firmei, casa de marcat si prima transa de marfa de la distribuitor.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Te costa 250 de lei toate actele daca mergi tu la registrul comertului.actele care iti trebuie le gasesti pe siteul http://www.onrc.ro.dupa ce completezi actele mergi la registrul comertului din localitate. daca nu este registrul comertului in localitate trebuie sa mergi la judet.acolo dureaza 10-15 min.casa de marcat costa in jur de 400 de lei.

6 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Pentru ati infiinta un PFA ai nevoie de 1000 lei maxim ( 500 te costa infiintarea) si restul registre, casa de marcat, monetar, facturier

| AgathaRo a răspuns (pentru AgathaRo):

Nu am cunostinte de contabil dar am un prieten (contabil) de la care auzisem de ce costuri ar implica pentru ati infiinta un PFA.

| pisicutzamik a răspuns:

Aici: http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?pid=529#p529 ai actele necesare si poti afla si cat costa. Succes!

| Generalul a răspuns:

Pe mine m-a costat 3-4 milioane acum vreo 3 ani sa infiintez un PFA. Casa de marcat gasesti intre 2-4 mil, iar despre marfa nu ma pricep in domeniu, tu stii mai bine acolo cat te costa, cauta mai multi furnizori si vezi cat poti negocia cu fiecare in prima faza.

| Gabryel98 a răspuns:

Sincer eu iti recomand sa mergi la un notar (tata e notar) si stiu ca la el vin multe persoane pentru a deschide un magazin (din ce imi povesteste el)