| Marius981 a întrebat:

Bună ziua!
Sunt funcționar public cu statut special, respectiv ofițer de poliție și doresc să știu dacă este posibil să îmi înființez un PFA. Menționez că doresc să ofer meditații pentru bacalaureat.
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.360/2002, privind Statutul politistului, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 45. (1) Poliţistului îi este interzis:
a) să facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice ori să desfăşoare propaganda în favoarea acestora;
b) să exprime opinii sau preferinţe politice la locul de muncă sau în public;
c) să candideze pentru autorităţile administraţiei publice locale, Parlamentul României şi pentru funcţia de Preşedinte al României;
d) să exprime în public opinii contrare intereselor României;
e) să declare sau să participe la greve, precum şi la mitinguri, demonstraţii, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic;
f) să adere la secte, organizaţii religioase sau la alte organizaţii interzise de lege;
g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;
i) să încalce regimul juridic al conflictului de interese şi al incompatibilităţilor, stabilit potrivit Legii nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, cu modificările şi completările ulterioare."
Meditatiile nu sunt interzise expres dar nu stiu daca se incadreaza la activitati lucrative.
Cel mai bine este sa te interesezi la compartimentul de resurse umane a IJP, eventual in scris, pot sa-ti dea cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu va suparati pe mine domnule politist, dar nu va mai ajunge salariul?
Caci eu nu am salariu de ofiter la MAI si tot ma descurc.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, renunti la Politie si iti faci PFA sau SRL, fiindca nu poti face activitati ilegale, cand ai o asemenea functie publica.