| stalin a întrebat:

Intenționez sa îmi deschid un magazin cu haine second hand, și as fi curios, ce părere aveți despre "încă" un magazin second hand? Dacă frecventati astfel de magazine, ce va place și ce nu va place? Ce v-ar plăcea sa găsiți într-o astfel de locație? Și de ce nu, dacă aveți orice alt sfat pentru mine, va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

In primul rand eu as zice fara lenjerie intima (chiloti in special) pentru ca cel putin eu cand am mers la un second hand si am vazut chilotii tanga murdari in prima cutie nu mi-am facut o impresie atat de buna. In general sa arate bine locul. Cabine de proba curate, parchet pe jos daca nu e prea mult. Ai putea sa faci hainele pe sectiuni si sa te orientezi sa nu iei toate stricaciunile. Inca un lucru, mirosul conteaza (sa nu fie tenta aia de mucegai pe care o gasesc in multe second-uri mai mici) si sa ai preturi accesibile (am vazut si 100 ron, exagerat de mult). Cam atat, in rest bafta!

| stalin explică (pentru devilshelp):

Mulțumesc pentru răspuns! Într-adevăr, lenjerie intima nu are ce căuta! Cât despre miros, dacă se respecta regula dr dezinfecție și dezinsecție, nu mai exista ace miros tipic de second-hand. Ideea cu parchet pe jos, chiar nu m-am gândit, probabil ar da o tenta mai eleganta, voi avea în vedere
Mulțumesc încă o data pentru răspuns!

| devilshelp a răspuns (pentru stalin):

Cu placere. Eu parchet am gasit intr-un magazin si mi-a placut ideea pentru ca majoritatea in cabina de proba trebuie sa se descalte daca au niste pantaloni sau ceva si iarna spre exemplu chiar nu e "placut" sa stai cu picioare pe gresia aia rece. Bafta!

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu in viata mea numai calc intr-un magazin de asta sau in piata, am luat teapa de sute de euro cand eram convins ca cica cumpar mai ieftin si bun, pe naiba haine care erau infectate la propiu ma manca pielea plus ca se rupeau rapid, de exemplu am un trening care il am de 3 ani de la hervis, in piata la jumatate de pret nici un sezon, aceste magazine sunt de fraierit lumea, mai bine mai scumpe

| Andreeush a răspuns:

Sh-uri gasesti la orice colt de strada.

| minrest a răspuns:

Daca ai un avantaj pe piata, poti incerca; altfel, nu. De exemplu, daca ai o sursa intr-o tara foarte dezvoltata, in care oamenii renunta la haine foarte bune, iar cineva de acolo ti le livreaza ieftin. Ce mi-ar place mie intrebi; nu mi-ar place nici sa intru.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Asta se numeste a pacali lumea nu a vinde ceva de calitate cat de cat, dar in ro se poate orice

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Dar unii vor sa cumpere, RAY; vor sa iasa ieftin. Cererea determina oferta, nu invers.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Asa si eu, de mam pacalit de sute de EURO, pana cand am cumparat scump la mall, numai am probleme, de fel rar cumpar haine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar placea sa gasesc haine Nike,Puma, Adidas,Stone Island NOI la pret de SH. Daca deschizi un astfel de magazin cu astfel de haine, cred ca fac naveta de la Brasov si devin client fidel laughing

Iar in prezent in magazinle SH gasesti toate ciurucurile, iar eu nu ma imbrac cu haine ce gasesc la SH. Poate pentru stat in casa, pentru muncit in curte, pentru alte munci sau pentru oameni fara pretentii. Mai bine hainele le dati la saraci gratis. Unii nu au ce imbraca, iar altii fac afacere cu haine folosite.

| stalin explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa le cumpere si sa le dea gratis, ingenioasa idee de afacere; apuca-te de afaceri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu te-a intrebat nimeni cat e ceasul.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea iti convine ca greseala ta de logica a fost observata; nu am ce sa iti fac, trebuie sa te obisnuieti cu asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Se pare ca nici tu nu observi greseala ta in exprimare. "ca greseala". Si mai dai idei de afaceri? Alta dovada vie ca un om poate trai fara creier.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai dat o idee de afaceri; ai recomandat celui ce a pus intrebarea sa dea celor saraci hainele cumparate. Spune si tu, cate cicluri de productie se pot face pe schema propusa de tine?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce greseala de exprimare este ''ca greseala'', sarmane analfabet?

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu mai incerca sa pari interesant in fata mea. Te mai faci si de ras. Ar trebui sa mergi in clasele primare si sa mai inveti gramatica limbii romane deoarece expresia "ca greseala", mai ales in felul pe care l-ai exprimat, nu il vad deloc corect. Esti genul ala cu "ca cand " si " ca care ". Culmea, mai si defilezi precum drapelul. laughing

| vmalex21 a răspuns:

Magazinele astea au succes in zonele sarace si in randul oamenilor mai in varsta.Pe acolo rasar precum ciupercile dupa ploaie.Nu o sa vezi tu baietei si fetite de oras imbracate in haine de la second hand.Astia se imbraca de la mall cu firme de renume.Ca fapt divers...am intalnit in strainatate haine de calitate care erau ieftine, pretul lor nu era cu mult mai mare ca la second hand.De atunci imi aduc doar de acolo.

| stalin explică:

Revin sa va mulțumesc tuturor pentru păreri, sfaturi și idei. Ca și completare, sh-ul va fi în Iași, în zona Cuza Vodă, pentru cine e localnic. Ei bine, ca și idee, zona unde vreau sa deschid eu este o zona de magazine, în special de îmbrăcăminte și încălțăminte. O strada cu magazine pe ambele părți. Între toate aceste magazine, funcționează doua sh-uri. Am fost azi în vizita, și efectiv nu mi-a plăcut ce am văzut, 95% din haine erau cârpe, nu erau haine. Și erau foarte aglomerate magazinele, nici nu puteai sa te uiți prea bine la un articol, ca se agatau 3 umerașe odată. Bun. Plecând de la acest aspect, eu îmi doresc sa îl fac aeresit cât de cât, sa poți vedea o haina, curățenie bec, cabine de proba, 2 la numar, cu un scăunel ceva în interior. Odorizante de camera. Lumina. Sa fie luminat! Unde am intrat eu era semi-intuneric. Adică, în cuvinte puține, chiar dacă e second hand, sa nu te simți ultimul om dacă intri în magazinul meu, sa fii înconjurat doar de cârpe, miros neplăcut și aglomerație. În fine. Sper sa reușesc, si sper sa prindă la public ideea mea. Dacă reușesc, va țin la curent! happy salutari tuturor!

| Posible000 a răspuns:

Eu am luat câteva haine faine de iarnă și nu numai (pulovere si tricouri) de la un SH destul de frecventat. Humana se numeste. În primul rând, pentru mine conteaza mirosul. Sa fie unul curat, iar aerul din interior sa nu fie inchis. Al doilea lucru ce contează este cum aranjezi. Aranjează pe categorii. Pulovere, tricouri, blugi, geci, etc si incearca sa faci cumva trecerea culorilor frumoasă. Adică nu pune verde lângă mov si apoi alb. Sa fie daca se poate tricoul verde lângă verde si tot asa. Cabinele sa fie 2 măcar și să fie curatenie. Ah, da. Încearcă să faci zile im care preturile sunt mai reduse ca sa atragi clienți.
La Humana este zi de 8 lei în care tot ce iei este 8 lei. Produsele la 50 lei deja la orice SH nu ar trebui sa existe. Succes!

| stalin explică (pentru Posible000):

Mulțumesc! Apreciez!

| alllexandra32 a răspuns:

Mi-ar face placere sa găsesc un magazin second hand cu haine de firma laughing
Apropo, în ce oraș se va deschide? laughing)

| stalin explică (pentru alllexandra32):

În Iași! happy te voi invita sa iti arunci ochii peste marfa mea! happy