| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua! Stie cineva sa imi zica si mie daca va rog frumos, care sunt cele mai bune firme care recruteaza romani pentru munca la azile de batrani/clinici/spitale in Austria si Germania? Precizez ca am 7 ani si cateva luni experienta in domeniu iar sotia mea 2 ani experienta. Amandoi vorbim limba germana si limba engleza.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iti dai seama ca cine stie tine pentru el? Nu se dau astfel de informatii strainilor, cauta tu si gaseste ti nu-i astepta sa mergi la pont ca nu vei gasi, astepti degeaba

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pana in urma cu 3 ierni crede-ma ca tot asa am mers. Nu chiar ''la pont'' cum te-ai exprimat tu dar am mers la sugestiile prietenilor/cunostintelor/membrilor si apropiatilor din familia mea. Dar recunosc ca mai mult prin firme de recrutare am rezolvat. Cei care recruteaza oameni pentru munca in strainatate (la cei de pe Facebook fac referire) cei mai multi din ei sunt neseriosi si cauta doar sa isi ia comisionul de pe munca bietilor oameni muncitori sau sunt tepari, cum am luat si noi eu si cu sotia mea mare teapa anul trecut in primavara in Germania in Munchen si am cheltuit 600 de euro de fiecare degeaba. Ni s-a spus una si cand am ajuns acolo era total altceva

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Din păcate in România multi sunt hoti si ne cinstiti ma refer la firmele acestea de recrutare, te pun sa dai avans si cand ajungi in Germania sau Austria vezi ca de fapt este o țeapă, deoarece o parte din români sunt neseriosi, si voi vreti sa mergeti inapoi in Germania? Cît timp ati stat la ultimul loc de munca si de ce ati plecat? Fiind acolo si stiind limba germana de ce nu ati cautat acolo firme sau azil care angajeaza personal calificat.sau ne calificat.

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca te referi la situatia prin care am trecut anul trecut impreuna cu sotia mea in Germania, faza aia nu o vom uita niciodata crede-ma, pe constiinta ne-a ramas amandurora. In prima faza ne-a contaca o fata tinerica de la Oradea nu stiu daca avea mai mult de 25 de ani ne-a zapacit de cap ca firma pentru care lucreaza ea din pacate nu recruteaza angajati romani pentru ceea ce ne-am dori noi adica azile de batrani/clinici/spitale dar ca recruteaza pentru munca in hoteluri si vroia pe ea sa o angajeze la curatenie in camere de hotel, iar pe mine la receptie din cauza ca vorbesc bine engleza, germana, limba mea nativa este limba romana, am fost plecat in mai multe tari si ma descurc cat de cat si in spaniola, italiana ma rog sarim peste... Si ne-a spus fataca vom fii cazati impreuna intr-o casa/vila cu mai multe camere unde mai sunt angajati cazati de mai multe natii si ca hotelurile unde urmeaza sa lucram sunt aproape de cazare. Am intrebat-o pe fata daca nu cumva lucreaza in mod direct sau indirect pentru firma care trage multe tepe si de care e lumea dezamagita tip top cleaners. Si a zis ca Nuuu, nu are firma ei treaba cu aia! Dupa ce am mers 32 sau 34 de ore cu autocarul pana in Munchen de simteam ca am luat amandoi forma scaunului ca sa te fac sa zambesti un pic, am coborat la destinatie si au zis ca trebuie semnate contractele de munca inainte sa fim cazati. Cand am semnat contractele am vazut ca pe contract scria firma Tip Top Cleaners am zis pfoaiii, pai noua ni s-a zis ca nu sunt astia. in fine. Ne-au cazat, impreuna cu niste copii de 20 de ani din Ardeal, mai erau acolo un cuplu de tigani draguti, tiganca era gravida dar totusi muncea biata de ea si era in 5-6 luni deja daca nu si mai mult. Si cand a venit a doua zi si urma sa ne duca la munca cum am crezut noi a venit bomba. A nu nu ca trebuie sa mergeti cu colegii vostri sa va platiti biletele de autobuz fiecare si de s-bahn (tren/metrou la ei) care costa intre 17 si 19 euro fiecare drum deoarece hotelul unde lucra sotia mea cu restul femeilor era la 30 de km distanta iar al meu la 28 km distanta sau asa ceva, ma rog. Si inapoi iar a trebuit sa platim 17-19 euro de fiecare din banii nostri. Am aflat de la colegi ca nu iti deconteaza nimeni banii pentru drumurile astea si ca trebuie sa iti faci singur abonament. La care noi am spus ca fata din Romania ne-a zis ca vom fii preluati de la adresa de microbuzele hotelurilor si ca hotelurile sunt in apropiere de cazare. Ei au spus ca nu stiu de asa ceva. Norocul nostru a fost ca aveam eu un prieten in Germania la care i-am salvat viata si relatia cand abia se nascuse primul lor copil, l-am tinut la mine cand i-a pus sotia copilul in brate si a fugit, apoi dupa ce l-am dus la Prislop la mormantul Sfantului Parinte Arsenie Boca s-au impacat si acum au doi copii au joburi amandoi ea e si la facultate in Germania si au si locuinta. L-am chemat pe el a venit 230 si ceva de km dupa noi sa ne ia cu masina, cei de acolo ne-au scos cu bagaje cu tot afara fiindca am spus ca nu mai mergem la bataia lor de joc numita ''munca'' ne-a dus la el in Stuttgart cateva zile si apoi ne-am intors inapoi in tara in Romania. Cam asta a fost experienta noastra

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Cam trista experienta ai avut, dar in Romania daca ai gasi de lucru la spitale sau azile ai vrea? Ca macar aici in țara ai familie ai casa nu stai in chirie sti limba si clart nu iei tepe, sau daca ie i tepe macar fiind acasa gasesti mai sor îi poti reclama la ITM, dar asa in Germania pe cine sa reclami? Ca majoritatea firmelor din Romania sunt firme fantoma, azi sunt, maine numai sunt si nu mai stie nimeni nimic de ei, dispar ca măgarii in ceață.

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Noi nu vom mai lucra pentru firme de data aceasta cand vom merge. Ci pentru spitale sau clinici particulare si nu trimisi de alte firme ca altadata. In Romania platesc prea putin astia intre 3000 si 3500 Ron pe luna cam asa ceea ce e foarte putin. Iar dincolo pentru acelasi lucru suntem platiti de cel putin 4 ori mai mult si avem si locuinta!