| NaRcOtEeK a întrebat:

Buna ziua TPU. Am si eu o mare problema. Vreau sa vand un teren imobiliar dar nu stiu cum pot face asta. Tatal si mama au murit, eu mai am 2 frati (ei sunt de acord sa vindem) si problema este ca nu gasim niciun act al terenului sau al casei. Taxa de succesiune nu a fost facut, la financiar nu a fost platit de ceva timp. Am auzit ca trebuie sa ne luam un avocat care sa ne ajute sa rezolvam cu actele. Nu ma pricep foarte bine la acest lucru de aceea apelez la acest forum. Cum si de unde as putea face rost de un act, fie de la primarie fie de la financiar, sau chiar trebuie sa avem un avocat?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Un avocat te ajută, dar pe bani. Un jurist sau un notar, de asemenea.
Sugestia mea este, ca înainte de toate, să te duci la primăria de care aparține acel teren și de-acolo te direcționează ei. Dacă există dovada că pământul este al părinților voștri (prin acte funciare), iar voi sunteți singurii frați (dovedit de certificate de naștere și registru de persoane de la evidența populației), atunci se rezolvă și fără un avocat, direct la un notar public.

| NaRcOtEeK explică (pentru Zartbitter):

Zartbitter merci de ajutor! Am gasit la registrul agricol ceea ce imi trebuia. Era vorba de o cerere care trebuia facuta acolo!

| Zartbitter a răspuns (pentru NaRcOtEeK):

Cu plăcere.
Mulțumim și noi pentru acest răspuns, care poate fi de folos pentru alții aflați în situații similare.

5 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Teren imobiliar? -

| AliceThai a răspuns:

Cred ca agentiile imobiliare se vor ocupa de toate. Ai grija insa sa obtii un pret bun si sa nu iei vreo teapa de la vreo agentie fantoma.

| NaRcOtEeK explică (pentru AliceThai):

AliceThai pana a ajunge la o agentie imi trebuie o situatie despre starea acelui teren. Mercy si tie de ajutor!