| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa..Am implinit 14 ani de curand si am eu un vis care imi doresc sa se implineasca in vara lui 2019. Pentru realizarea lui am nevoie de o suma maricica de bani-in jur de 4500 de lei. Stiu ca valoreaza o avere, dar chiar imi doresc sa se implineasca. Intrebarea mea acum este : cum as putea faci rost de banii acestia? Uneori imi mai dau bunicii bani, dar ii cheltuiesc repede si nici nu sunt atat de multi. Va rog dati-mi niste idei. Multumes mult.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Carnet de cec sau ceva de genul, eventual sa deschida unul dintre parinti un cont la care tu sa fii imputernicita, ceva de genul asta. Sau cumperi ceva util si pui deoparte, gen ulei/zahar, si cind te trimit ai tai sa iei, pastrezi banii si contribui cu produsul de la tine din stoc. tongue

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

4500 RON nu e mare fis, mai ales pe un termen atit de lung. Despre ce e vorba, totusi? Detaliaza ca sa iti putem da si noi sugestii mai pertinente.

| andreealc345 a răspuns (pentru KodrutZ):

O excursie in State. Cel mai scump este zborul, undeva la 820€ + taxe de aeroport, cazare, masa si bani de cheltuiala.

| KodrutZ a răspuns (pentru andreealc345):

Nu poti sa faci planuri de calatorie pe un interval atit de mare. Nu de alta, dar pot sa creasca preturile si de ~2-3 ori. In alta ordine de idei, poti sa pleci cu work and travel pe la varsta aia.

| andreealc345 a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt 4 ani. Nu e ca si cum ar fi 10 sau mai multI. Am auzit de Work and travel, dar nu stiu ce sa spun. Cat de mult poate sa ajunga sa coste un bilet de avion peste ocean?

| KodrutZ a răspuns (pentru andreealc345):

Petrolul a tot scazut. In functie de ce si cum se mai intimpla, pot sa sara de doua ori cit ai zice peste. Sugestia mea ar fi sa iti faci un cont bancar si cum ai bani sa bagi acolo.

| andreealc345 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pot sa fac asta la varsta mea?

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Saaaau, geez, cum de nu mi-a venit ideea mai repede? Cumperi valuta. Desi nu stiu daca e suficient sa ai buletin sau trebuie' sa fii si major. sad

| andreealc345 a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc mult. Apreciez efortul happy

| KodrutZ a răspuns (pentru andreealc345):

Multumesc si eu, nu e nici un efort. Intrebarile cu ceva sens de pe site-ul asta sint diamante in noroi. Cea de fata a fost o provocare intelectuala foarte buna.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru andreealc345):

Carnet de cec sau ceva de genul, eventual sa deschida unul dintre parinti un cont la care tu sa fii imputernicita, ceva de genul asta. Sau cumperi ceva util si pui deoparte, gen ulei/zahar, si cind te trimit ai tai sa iei, pastrezi banii si contribui cu produsul de la tine din stoc. tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana in 2019 cine stie ce valoare vor avea acei 4500 lei pe care ii vrei tu. Prin 2019 o sa fii si tu major si sa poti munci pentru bani

| neutrino a răspuns:

Mai sunt 4 ani. Negociaza-ti media scolara cu parintii, pentru fiecare an, astfel incat ei sa fie mandrii de rezultatele tale scolare si fara sa fie nevoiti sa dea bani si pe eventualele tale meditatii.

| iSwag a răspuns:

Multi inainte happy. Bun venit in clubul "baietilor mari" (vorba vine "baieti")
La varsta asta nu prea ai nicio posibilitate pentru a obtine bani... Incearca sa economisesti.
Poti incerca sa vinzi limonada laughing

| Petrica1337 a răspuns (pentru iSwag):

Nu esti normal laughing

| andreealc345 a răspuns (pentru Petrica1337):

Destul de adevarat. Iti poti spune si tu, te rog, opinia? happy