| WayhaughtK a întrebat:

Cam din februarie as vrea sa incep sa lucrez. Pentru a strange bani de un PC ( in jur de 3000 de lei, apoi pentru un monitor si ce mai trebuie). Atunci voi avea 18 ani, dar sunt la liceu.
Eu m-am gandit sa merg la un magazin asa mai mic din zona sa intreb. Voi ce sfaturi aveti?
Ce as putea lucra?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, nu ai spus esti fată sau baiat? Si te ai gindit sa mergi la un magazin mai mic sa i ti cauti de muncă sau vrei sa cauti calculatoare la ofertă ca nu ai dat detalii, dar daca vrei sa ti cauti servici mergi in hipermarketuri cora carrefour, lidl, auchan, metro, si acolo ei angajeaza tineri, intreaba acolo unde poti lasa cv ul tau si ei te vor suna daca ai fost selectat/ă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi să întrebi ce?

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că ai avea timp, mai ales că ești la liceu.

| NLS a răspuns:

Nu ai timp de munca acum, dacă se apropie a 12.
Trage tare și învață, altfel o sa ramai toată viata la munca de jos și la un salariu minim pe economie, (și o sa înjuri PSD câte vieți vei avea.)

Mai ai răbdare sa termini liceul, și dacă chiar vrei, te poți angaja pe urma un an, după care îți recomand să începi o facultate, sau o specializare suplimentara pentru o meserie căutată.
Nici eu și nici fratele meu nu am avut calculatoare performante pana nu am ajuns pe banii noștri, dar asta s-a întâmplat după absolvire.

| ywar a răspuns:

Stai pe craca ta si invata mai intai. O sa ai timp sa lucrezi. Ulterior o sa plangi dupa timpul asta liber. Pretuieste timpul asta liber. NU SE MAI INTOARCE! Cat despre calculator. este bine ca vrei sa il iei din munca proprie si e de apreciat, dar... nu te arunca sa platesti nu stiu cat pe un sistem devreme ce sunt site-uri unde se vand sisteme gata facute second hand sau refurbished. Studiza problema pe www.cit.ro
Multa bafta si sper sa gasesti calculatorul potrivit care sa fie pe placul si folosul tau.

| sayWhaaat a răspuns:

Cel mai simplu cred e sa lucrezi la un supermarket 2-3-4 luni.