| sliferTM a întrebat:

Cardul de credit de la BRD Maestro e acelasi de la BRD MasterCard?
Adica unde vad sigla lor de la Master card pot plati si cu cardul Maestro, sau e unu si acelasi card?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Maestro, Master, Visa sunt carduri separate. Sunt date de firme separate si sunt distribuite de toate bancile. De exemplu: am maestro de la Raiffesen Bank ( si nu este junior nici cum) si care este emboasat (Embosate – un card embosat este produs prin evidentierea in relief a caracterelor de pe card si poate fi folosit atat la tranzactii in mediu electronic cat si in mediu manual/mecanic la imprinter, cu sau fara cerere de autorizare prealabila din partea bancii emitente) si am doua de la Banca TRansilvania de la firma Visa si ne emboasate. Pentru astea trebuie autorizarea bancii.
Deci: daca-ti cere Maestro nu poti plati cu Master si invers.

2 răspunsuri:
| AlyxandirClaw a răspuns:

Maestro este versiunea Junior (

| sliferTM explică (pentru AlyxandirClaw):

Si se poate plati cu ea cu celalalt?
Adica unde vad sigla lor.