| Georgy78 a întrebat:

Am un card de la BRD pe care scrie ca e Maestro, ma intereseaza sa aflu daca Maestro e acelasi lucru cu Mastercard? Pentru ca la unele plati online nu imi apare varianta Maestro, ci numai Visa sau Mastercard, nestiind cum sa procedez. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Rezumand, Maestro este emis de MasterCard dar este un card cu functionalitati reduse (si in general ne-acceptat la plata pe Internet). Probabil costurile asociate cardului Maestro sunt mai mici prin prisma setului mai redus de functionalitati (fata de un card "full" Mastercard).

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e acelaș, sunt companii diferite. Dacă nu îți apare varianta Maestro nu poți face plăți acolo.
Ca să faci plăți acolo, îți mai faci un cont la o altă bancă, care să îți emită un card Visa. Acesta este cel mai folosit.

| Ion976 a răspuns (pentru sadrian46):

Visa nu e acceptat în Olanda din câte știu ( mastercard nu știu dacă e sau nu ) dar olandezi folosesc doar maestro și Vpay

| StoenescuIonel a răspuns:

Sunt carduri diferite, daca ar fi identice ar avea acelasi nume.