| superlumar a întrebat:

Care credeti ca este cea mai sigura banca din Romania la ora actuala pentru depozit in euro?

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Banca Nationala a Romaniei.

| Irina a răspuns:

Nu stiu care o fi cea mai sigura, dar probabil nu una cu dobanzi foarte mari, in general bancile cu dobanzii medii dar care se mentin pe aceeasi linie sunt mai sigure.
Daca nu ai sume fabuloase oricum nu ai de ce sa iti faci griji, la orice banca ti-ai depune banii exista un fond de garantare in caz de faliment si se asigura fiecarui client in parte pana la 50. 000 de euro; in cazul ING-lui chiar 100. 000. Deci daca banca falimenteaza fondul de garantare iti acopera banii pana la limita aceasta, iar daca ai mai multi de atat mai deschizi un cont si ii imparti.

| florina_9797 a răspuns:

C. E. C-ul si Banca Carpatica.