| Furnicuta000 a întrebat:

Care e diferenta dintre un cont de student si un cont normal la banca? Si ce se intampla dupa cand nu mai esti student?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Cum banuiam, toate raspunsurile de mai sus sunt pe langa

https://www.raiffeisen.ro/......e-student/
o banca ca raiffeisen care cere comision si la plata facturilor (pe care le poti plati la pay point fara nici un comision), totusi, pentru studenti nu ia nici un comision la cont
la fel BT:
https://www.bancatransilvania.ro/pentru-tine/carduri/studentie-pe-bune/

deci raspunsul este: comisioane mult mai mici sau deloc

| Furnicuta000 explică (pentru Bizon95):

Si in afara de comisioane mai e ceva ce ar trebui sa stiu?

| Bizon95 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ca e practic o promotie, deci, in afara de a da telefon la fiecare banca nu ai ce sa faci, ca sa gasesti cea mai buna oferta, si ca e posibil sa schimbe oricand, diverse reduceri

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici o diferență. Unele bănci oferă credite speciale pentru studenți.

| Furnicuta000 explică (pentru sadrian46):

Si se poate incasa si salariul pe el?
Ca eu nu am stiut ce sa fac si pana la urma am deschis cont la alta banca.

| sadrian46 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Salarul depinde de firma care ți-l dă. Serviciul de contabilitate a unei firme preferă să lucreze cu o bancă unică și te obligă să îți deschizi cont și să îți comanzi un card la aceea bancă. Dacă nu au această cerință, îi anunți în care cont dorești să încasezi salarul iar ei îl transferă acolo.

| Donsavas a răspuns:

Nu sunt diferențe majore.