| djdjdj a întrebat:

Care e diferența între card de debit, card de credit și card preplatit, m-am uitat la Mastercard și au apărut aceste 3 carduri, nu prea înțeleg care și cum e și ce înseamnă și care este cea mai buna varianta... Vreau sa îl folosesc la diferite plăti online. (cred ca am pus bine categoria)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul de debit e acel card in care tu pui banii in cont si ce ai acolo aia folosesti.

cardul de credit e cardul in care poti cheltui niste bani oferiti de banca pe care ii platesti apoi

cardul preplatit e un card cu o suma fixa pe el, cam cum sunt cardurile cadou de pe la magazine.

varianta pentru tine e cel de debit

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa adaug la ce ai zis tu, in cazul lui poate folosi si credit sau preplatite pentru comenzi online, important e sa fie MasterCard sau VISA.

| JicaContra a răspuns:

Card debit = banii pe care ii bagi in card, aia sunt, de aia dispui

card credit = banii ii cheltuiesti ca imprumut de la banca, 1. o sa ii dai inapoi, 2. o sa dai mai multi, ca platesti si dobanda, ca la orice imprumut

card preplatit = NU prea exista in rrrrominica, sunt carduri pe care le cumperi de la magazin, si cu care poti sa platesti diverse abonamente la diversi oferitori de servicii, Microsoft, Google, Blizzard (la asta exista in rrrominica pentru world of warcraft), etc.