| aerdaaerda a întrebat:

Care e treaba cu cumpararea actiunilor la bursa? Pot fi si actiuni ieftine de cateva zeci de dolari? Poti face bani si in timp scurt sau neaparat in timp lung?

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Care să fie? cumperi, vinzi - negustor te numești.
2. Da. Sau poți (în anumite cazuri) cumpăra fracțiuni de acțiune.
3. Și, și. Depinde cum te orientezi. De pildă, eu aproape am dublat suma investită în mai puțin de un an.

| aerdaaerda explică (pentru mihai69):

Super, ma gandeam in 4-5 ani, daca depozitez ceva suma pe fiecare luna, sa vad si un profit frumos

| mihai69 a răspuns (pentru aerdaaerda):

Pe termen lung merită investit în aur (profitul nu e mare, dar e sigur).
De asemenea, o investiție bună pot fi și criptomonedele.

| aerdaaerda explică (pentru mihai69):

Poti face in 5 ani profit de vreo 50-60 de mii de euro daca investesti in aur 5/10 mii pe an?

| mihai69 a răspuns (pentru aerdaaerda):

Nu cred; cum ziceam, profitul nu e mare, ba chiar sunt perioade când mai și pierzi, dar se revine.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "a face bani" si "timp scurt".

Adevaratii investitori la bursa sunt fericiti daca pe o perioada de cateva zeci de ani reusesc sa obtina un randament mediu de 11-12% pe an.

Daca tu speri sa investesti 100 de euro si sa obtii 1000 de euro in trei luni, mai bine iti vezi de treaba.

| aerdaaerda explică (pentru johnnny123):

Nu neaparat, gandesc tot pe termen lung, sa depozitez cate o suma pe care mi-o permit pe fiecare luna, asteptand profitul maricel in 4-5 ani. Dar nu m-ar supara nici sa vad primul profit in primul an.

| johnnny123 a răspuns (pentru aerdaaerda):

Eu am incercat sa-ti spun ca nu poti sa te astepti la un profit "maricel" in 4-5 ani daca nu investesti sume importante.

Daca investesti 1000 de euro pe an, nu te astepta sa ai un profit mai mare de 500 de euro dupa 5 ani.

| aerdaaerda explică (pentru johnnny123):

Si cam care ar fi suma pe care ar trebui sa o investesti pe an ca sa ai in 5 ani profit de 60-70 de mii?

| johnnny123 a răspuns (pentru aerdaaerda):

Presupunand ca obtii in fiecare an un randament de 10%, ca sa ai un profit de 60-70 de mii in 5 ani trebuie sa investesti in jur de 36 000 pe an, adica 3000 pe luna.

Si asta daca lucrurile merg FOARTE bine. Dar pe bursa nu exista niciodata garantii, si la fel de bine poti sa te trezesti ca ai pierdut jumatate din banii investiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti si ieftine, da. Dar nu se schimba destul in timp scurt

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Nu investi acum pe termen lung pentru ca suntem in plina criza, deja sunt firme care falimenteaza si din cele cotate.
La o specula poti sa te bagi dar ai 1% sanse sa faci ceva profit.
Sunt o gramada de firme cotate in Romania care nu si-au revenit dupa criza din 2007.
Vezi cat era BRD sau OMV Petrom in 2007 si cat sunt acum pe bursa.