| MihaiPavel21 a întrebat:

Care este diferența dintre un card de debit și un card de credit și la ce bancă este recomandat/avantajos să îți faci contul bancar?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul cardului de debit poti cheltui doar in limita sumei pe care o ai in cont.
In cazul cardului de credit poti cheltui si peste aceasta suma, in limita creditului acordat de banca, credit pe care il vei restitui ulterior intr-o anumita perioada, conform intelegerii cu banca.

| Frank51 a răspuns:

La card de debit alimentezi tu, la card de credit te imprumuti, suma va fi cu -(minus), urmand sa ii dai inapoi, de regula +dobanda. Este recomandat sa faci la banca care ofera cea mai mica dobanda.