| Pickups a întrebat:

Salut,
As vrea sa-mi fac un card, dar nu stiu ce fel de card si la ce banca. Imi puteti spune la ce banca ar fi recomandat si ce fel de card? Si care este diferenta dintre card de debit si card de credit?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

"Un card de credit este diferit de un card de debit prin faptul că nu se transferă sume de bani din contul utilizatorului la fiecare tranzacție efectuată. Prin folosirea cardului de credit, emitentul cardului îl împrumută pe titular cu o sumă de bani. Folosind cardul de credit, titularul nu este obligat să achite datoria acumulată imediat, el poate amâna plata acestei datorii pentru mai târziu, cu costul plății unei dobânzi pentru banii datorați."
Pentru un card de credit iti trebuie un venit stabil, deci sa fii angajat. Pentru un card de debit trebuie doar sa ai bani in contul atasat cardului. Iti recomand un Visa Electron de la Banca Transilvania, are costuri zero de emitere si administrare. Daca vrei Internet Banking te mai costa 1 leu/luna. https://www.bancatransilvania.ro/......-electron/

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Debit sunt banii tai reali cei ai in baca la momentu ala, deci de acolo poti lua cat ai, sau poti face cumparaturi.Cadn cumperi cu debit banii ti se iau imediat.Creditu e un card unde tu nu ai bani, nu ai nici un ban, iar banca iti ofera o anumita suma, adica ce poti cumpara cu acel card. Apoi luna de luna va trebuie sa platesti un minim cel impun ei.In caz ca nu platesti te penalizeaza, adica vei plati un fel de amenda.Creditu trebuie platit in timpul ce ei til indica, poti alege sa iti vina in posta sau in email, adica te anunta sau poti trimite cec etc ce modalitati de plata mai sunt.Sa spunem ca tu platesti inainte de termen, apoi uiti sa platesti amenda tot iei, pentru ca nu ai platit la timp, desi tu poate ai platit inainte dar aia nu conteaza, cum nu conteaza nici ce suma platesti, minimul trebuie sa-l platesti obligatoriu si la timp.De aia mie nu imi place creditu, uneori uiti sa mai platesti chiar de ai bani si te trezesti ca te penalizeaza aia laughing, asa ca eu folosesc numa debit adica banii mei reali.De asemenea trebuie sa ai grija sa nu faci cheltuiele sub o anumita suma, adica de ex daca banca sa zicem iti da 1000 de euro un exemplu tu nu trebuie sa ramai pe zero sau pe minus, ca iar vei fi penalizat.Dar sa fii lamurit intrebi la banca respectiva unde doresti sa iti faci card si le spui sa te puna in tema, desi ti se da acolo un pomenelnic pe care de obicei mai nimeni nul citeste cu reguli si tot tacamu.Deci cam asa stau lucrurile in mare.DEBIT sunt banii tai ce ii ai la banca,iar CREDITU sunt banii ce banca te imprumuta, deci pe acel credit card tu nu ai banii tai, sunt banii bancii cu care ei te imprumuta.Ei iti pune un minim sa platesti lunar, iar tu daca faci asta usor usor vei ajunge sa fii dattor putred, pentru ca ei asta urmaresc sa te prinda cu dobanzi, pentru ca o sa ti se opreasca dobanda in momentu cand tu suma aia ce ei tio dau sau cu care cumperi nu este restituita intr-o anumita perioada.Cum am dat exemplul ala iti da 1000 de euro.Ei tu sa zic te duci si cumperi luna asta de stiu si eu 100 de euro.Ei acesti 100 de euro trebuie platiti intr-o anumita perioada, daca ai trecut peste, nu-i nici o problema, pentru ca tu ai platit regulat si doara minim deci nu vei fi penalizat DAR vei fi taxat cu dobanda la banii ramasi de plata dupa termen.Asta si urmareaste banca sa te aibe de client si asa usuor usor ala o sa fii, o sa fii mancat de molii laughing, dar nu dispera, pentru ca atat timp cat ai un job si iti vin bani cat de cat no sa fie problema. Daca iti faci card DEBIT cu ala nu stiu ce poti cumpara daca tu nu il alimentezi cu bani de undeva.DEBITU este un card GOL cumperi cu el doara daca ai bani in cont, daca nu ai stai si te uiti.Gata ca dupa te ametesc de tot laughing

| madisperanumeledeutilizator a răspuns:

Visa electronic la ING. de exp daca tu vrei sa bagi niste bani pe card te duci la bancomat bagi cardul si dai pe depunere deci depui direct din bancomant (asta e la ing ) la celelalte banci trebuie sa te duci la ghișeu si personalul banicii in alimentează cardul. Asta înseamnă o pierdere de timp mai ales daca este si aglomerat.