| anonim_4396 a întrebat:

Card de credit sau de debit? Care credeti ca este mai avantajos?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare are avantaje si dezavantaje.
Cardul de debit poate fi folosit doar in masura in care l-ai alimentat in prealabil dar nu platesti dobanda.
Cardul de credit poate fi folosit in limita creditului acordat de banca dar trebuie sa platesti o dobanda destul de mare pentru creditul folosit.
De asemenea cardul de debit poate fi obtinut de la 14 ani si nu trebuie sa dovedesti venituri, cel de credit de la 18 ani si sa ai venituri (salariu sau alte venituri).

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu asta dar tu pe care l-ai alege?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am ales cardul de debit din anul 2001.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt doua lucrui diferite. Cardul de credit il faci pentru a obtine bani inainte de a ii incasa si daca nu platesti la timp ai multe dobanzi dezavantajoase.

Cardul de debit iti permite pur si simplu sa faci operatiuni cu banii care ii ai deja in cont.

Eu vad utilitatea cardului de credit doar pentru a obtine o suma de bani mare intr un moment dat, ca un fel de credit

| OnuOnulică a răspuns:

Card de credit e mai avantajos.

| relian a răspuns:

Depinsde ce vrei,daca ai bani sau nu ai. Daca nu ai bani,atunci iei un credit card,pentru ca altfel nu poti cumpara.
Daca platesti creditcardu la timp e ok nu ai cine stie ce dobanda,dar de nai bani si il folosesti sigur vei deveni dependent laughing dar asta e,cel putin cumpeti ce ai nevoie, ce-ti place, nu sa astepti luni sau ani sa poti avea ceva.
Debitu il folosesti cand ai banii tai, iar daca treci si ajungi pe minus facand cumparaturi, atunci te taxeaza banca nu stiu cat.
Deci alegi fctie de bani, daca ai sau nai laughing