| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai serioase firme de curierat? Dupa mine sunt Sameday si Fan Courier, o data am comandat ceva de pe alt site si mi-a livrat prin GLS cu succes. Acum am dat comanda pe eMAG un radio auto si imi livreaza prin dpd, azi luni 5.04 e ziua livrarii si nu stiu daca o sa-mi livreze ca am comandat anul trecut o aeroterma pus sa livreze prin dpd si la 17:00 mi-a trimis mesaj ca nu m-au gasit si nu mi-au inmanat coletul. DPD e firma serioasa? Ca am scris pe google dpd Bucuresti si la recenzii are 2 stele, imi apare ca e cea mai neserioasa firma de curierat, e de incredere macar? Mi s-a trimis mesaj ramburs cu care si mi-a lasat numarul de telefon daca nu livreaza pana la diseara sa sun curierul de la dpd.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai lua în serios ce vezi pe google. Ăia sunt și hateri. Ori fi și probleme, însă depinde de zonă. În orașul meu nu se aplică. În afara de TNT, Fedex, Posta Română, am avut experiență cu toate firme de curierat și toate coletele au venit la timp. Aproape toate. Cargus o singură dată a ținut coletul 1 săptămână în depozit. Însă a venit. Iar tot DPD a livrat a doua zi după ce a ajuns în depozit un colet venit din China. Luna trecuta DPD m-a căutat de 4 ori pentru a ridica o comandă net și alte acte. Colet/plic lăsat la ei cu o zi înainte.

| RealKing01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok Multumesc. Dar mi e frica poate nu mi livreaza comanda DPD Curier cine stie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt sa nu mint : am avut experienta cu posta romana, comenzi eMAG cu ridicare de la posta. Mă refeream ca nu a venit posta la adresa. Prima comandă cu ridicare poștă a fost ok, a doua a fost ok, însă la a treia mi-au ținut coletul la poștă și nici un SMS să pot ridica, nici un semn de viață. Apoi l-au trimis înapoi, la București de unde venise. De atunci adio, evit posta română.

| anonim_4396 explică (pentru RealKing01):

Orice firma de curierat are și sediul său. Dacă știi unde își are sediul, puteai ridica direct din sediu. La fel am comandat eu altex, tot luna trecută. Se livra prin cargus și am cerut cu ridicare din sediu. Prima data când am făcut asta, insa a fost cam nasol pentru ca a trebuit sa merg la cucuieții din deal să îl ridic. Încă un pic și ajungeam în pădure.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După părerea mea Fan Courier. Au fost mereu prompți și n-am avut nicio problemă cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fan Curier, apoi Urgent Cargus, apoi Sameday.

| RealKing01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum la 14:00 am sunat curieru de la DPD si nu raspunde, cred ca are telefonul inchis.