| Furnicuta000 a întrebat:

Cat dureaza un transfer din alta banca in ING? Sa zicem ca transferul a fost facut ieri la ora 16

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Transferul intre banci se face electro-mecanic, semi-manual.
Asta inseamna ca se preia si se verifica manual ordinul de plata, dupa care se introduce in sistem.
Inainte de transferul efectif in alta banca, se mai verifica inca odata ordinul si - la nevoie - se introduce iarasi (manual) in sistemul informatic interbancar. In acest moment transferul dintre conturile bancilor se face instant, electronic, dupa care se introduce (manual) suma in contul destinatarului.
Toata procedura ar trebui sa se intample instant, electronic, DAR sistemele informatice ale bancilor nu totdeauna sunt perfect compatibile cu cele ale sistemului interbancar sicu cele ale altor banci, cand trebuie intervenit manual.
Daca mai ai norocul sa intervina si un weeek end si/sau sarbatoare legala, atunci se poate prelungi timpul de transfer cu mai multe zile.
Asa s-a intamplat ca, am achitat factura la curent in zi de joi, iar la ei inca nu a aparut suma nici peste 3 zile.
Furnizorul a trimis marti oamenii pentru debransare si a durat peste o ora de telefoane pana ce au acceptat ca eu am achitat deja suma cu cateva zile inainte. Eu nu am fost in tara timp de 2 saptamani, deci nu am putut achita factura in termenul de scadenta, dar si factura a sosit chiar in dupa masa precedenta scadentei.

Deci, este de calculat o perioada de transfer de pana la 5-7 zile, timp in care bancile se folosesc de bani, iau dobanda pe ei de la cineva.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Mi-am amintit ca eu am facut transfer din ING in BRD si au intrat in 3-4 ore

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta depinde de compatibilitatea sistemelor informatice si de organizarea interna a bancilor.
Teoretic, transferul electronic s-ar face in fractiuni de secunde.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

La 12 fix am primit notificare ca au intrat banii happy

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Deci, au folosit banii tai "doar" 20 ore.
Calculeaza asta pe nivel de total transferuri anuale, cat se folosesc de banii clientilor, fara sa acorde dobanda (mai mult, percep si comisioane de transfer! ).

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a răspunsul Bizonul.

| Bizon95 a răspuns:

In teorie dimineata la 9
in practica, au toata ziua azi sa faca transferul, adica 24h de la depunere

asta e ce stiam, am si cautat pe google, ca sa fiu sigur:
https://www.google.com/search?q=cat+dureaza+un+transfer+interbancar

https://intreb.bancatransilvania.ro/......rainatate/

" maximum 24 de ore lucratoare, daca transferul se realizeaza dintr-un cont de la alta banca in contul tau de la BT

3-5 zile, daca transferul se realizeaza din strainatate."

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

Treaba asta e la fel la toate bancile, nu numai la ING, asa ca, e corect chiar daca raspunsul meu e cu BT nu ING

| AlexSalling a răspuns:

Poate sa dureze si cateva zile. Nu exista un numar estimativ, dar in general pe ziua urmatoare dupa ora 12 sau cealalta zi urmatoare, dar sa fie si zile lucratoare.

| Furnicuta000 explică (pentru AlexSalling):

Pai prima data ai zis la ora 9 si apoi ai zis dupa ora 12...

| Furnicuta000 explică (pentru AlexSalling):

Scuze, nu m-am uitat la numele de utilizator. Nu m-am trezit inca laughing)