| mgtow a întrebat:

Cat pot creste preturile la apartamente anul asta? Acum unul nou cu 2 camere costa in jur de 60.000€ bloc modern. Programul prima casa poate fi afectat? Acum avansul minim e de 10.000€ pentru a forma parte din programul prima casa, culmea ar fi sa urce pentru ca la salariile din tara e greu pentru o familie sa puna suma respectiva in fata cand se baga in datorie.

Eu ma gandeam pentru o singura persoana ce e mai convenabil garsoniera sau apartament cu dormitor si sufragerie? Cine stie cat mai stau plecat din tara - 10, 20 de ani poate sau chiar pana la 55 de ani daca e. Voi cum vedeti treaba? Ma intereseaza cel mai mult un garaj subteran si sa am un acoperis de rezerva in caz de belea sau cand revin acasa (nu am intentii de familist sau copii, partenera) voi trai singur.

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Se pare ca nu vor creste, date fiind conditiile puse de Banci pentru credite.
Nu-ti fa planuri ca vei trai singur. Cand se vor aduna anii, vei simti ca ai nevoie de ajutor. Si, vrand-nevrand vei cauta pe cineva. Si poate, si tu ca toti barbatii, vei cauta una tanara sa te poata ingriji. Atunci te vei trezi si cu copii.
Locuinte cu garaj subteran, doar in unele blocuri noi si mai rar in cele vechi. Nu prea gasesti asa ceva chiar daca vanzatorul iti arata un proiect frumos.

| mgtow explică (pentru Demidol):

Pana ajung la 40 si ceva o sa iasa robotii sexuali. Femeile nu sant bune de nimic mai bine un robot in forma de femeie.

| Demidol a răspuns (pentru mgtow):

laughing

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot esti aici, (nu stiu acum cum va fi cu brexit-ul)
Dar sfatul meu, daca faci bani aici, fa-ti o ipoteca aici, gaseste o banca buna ( aici bancile nu au dobanzi care sa sara de la an la an prin acoperis, ca in Romania ) Ia aici o casa, avansul e la fel, 10.000.
O rata la o casa de 3 camere (aici nu se pune si living-ul ca in Romania) de 120k 130k, e in jur de 450 500 pe luna, ipoteca.
Sa o inchiriezi, depinzand de zona, este de la 600 la 900 pe luna.
In timp ce in Romania daca faci ipoteca pe 30 de ani, exista riscu ca in maxim 5 ani sa-ti bubuie rata de la 150 la 300euro pe luna, aici piata e mai stabila.
Iei o casa cu o ipoteca de 500 pe luna, si iti raman 200 sa ii pui de-oparte in caz de se intampla ceva. Si vii frumos acasa, si casa se plateste singura. Ca nu e ca la noi, inchiriezi cu 150 200 euro un apartament. Aici iti poti permite sa faci o afacere din asta. happy
In Romania n-ai ce sa faci cu bancile. N oameni cunosc, care le-a bubuit rata, de la 900 ron pe luna, la 1800 pe luna, in nici jumatate de an, si au fost nevoiti sa plece toti afara, ca sa-si plateasca rata happy

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Greu dr gasit o casa in conditii in GB mai ales pentru unu singur nu merita. Apartamentu cu leaseholdu iar bataie de joc. La sfarsit de an dau cate 10.000£ si scap mai repede la noi se fac blocuri mai faine ca in gb si nu te fura de leasehold cum e aici 2000 gbp pe an