| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Ce as putea invata pe calculator ca sa pot lucra in domeniu pe viitor.
Ma gandeam la web design, sa "codez" siteuri si putin photoshop.

Ce parere aveti?
E ceva ce as putea invata sa fie mai eficient? programare in alte domenii...sau nu stiu...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce ti-am propus la alta postare n-a fost inutil. Mai nimic din ce inveti in domeniul IT sau al programarii nu se poate dovedi inutil. Eventual insuficient sau depasit, insa Web-ul nu e din categoria asta.
Dar invata mai intai partea asta de Web pentru ca e probabil cea mai usoara si e totodata cea mai cautata. O buna parte din el poate fi invatata si de catre indivizi care n-au pregatire/specializare/certificare in domeniu, ci doar e hobby in timpul liber. O parte din acestia chiar lucreaza pe asa ceva! Web-ul e un domeniu mai flexibil.
Abia apoi poate te bagi pe programare reala de aplicatii/servicii si inveti si ceva algoritmica(deja e ideal sa ai o baza din liceu sau o facultate in domeniu) sau tehnici/modele de programare.
Pentru domeniul Web e suficient ce ti s-a mai prezentat anterior.
Daca inveti MySQL practic vei sti sa lucrezi si cu alte SGBD-uri. Nu conteaza la fel de mult limbajul precum conteaza tehnica. Plus ca MySQL poate fi folosit si in tandem cu alte limbaje, nu doar cu PHP.

Iar Excel nu e acelasi lucru cu MySQL. Excel e un program de birotica pentru calcul tabelar. MySQL e un SGBD(sistem gestiune baze de date). Au scopuri diferite.

Dar inainte de toate trebuie sa retii care e cheia: munca! E de munca!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programare e un domeniu mai complex, creare de site uri e cea mai la indemana ramura sa ma exprim asa. vrei sa inveti programare serios pui mana si inveti de la 0 bazele programarii, algoritmica, structuri de date, scheme logice etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta de n-spe ori sub diverse forme si categorii pe TPU.
Web-ul e un punct de plecare. E un domeniu relativ usor si e cel mai cautat.
Avand in vedere ca ziceai ca esti la o facultate din cadrul ASE(Cibernetica/Informatica economica) atunci axeaza-te pe baze de date daca poti.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Da...am mai intrebat, am invatat html-ul de atunci.
Dar m-am interesat daca e ceva de viitor si ma gandeam ca as avea o alta alternativa.
Cum ma axes pe bazele de date? ce ar trebui sa invat?
Mysql, excel big grin, ce altceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Esti incredibila. Vrei sa ti se insire alte n-spe tehnologii software(Web) si tu nu te-ai apucat macar sa inveti una ca sa vezi in ce te bagi!
Invata macar MySQL. Nu mai pune atatea intrebari de copil de gradinita. Daca vrei alternative atunci e mai mult de lucru, mai dificil, dar de vreme ce vad ca nu ai avut vreodata vreo tangenta cu programarea s-ar putea sa te blochezi si o sa vrei brusc sa lucrezi la Mc. Mai bine asteapta dupa programul facultatii tale daca de una singura nu poti sa inveti.

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Tocmai de asta intrebam, sa nu ma trezesc ca ajung sa vreau sa lucrez la MC.
Vroiam sa stiu ce o sa trebuiasca sa invat ca sa nu ma trezesc ca e prea greu sad.
Nu ma certa sad

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

O sa-ti urmez sfatul, ma apuc de css, dupa care invat Mysql + php!
Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Sper. Sa vedem... daca nu vii iar dupa putin timp cu inca o intrebare ca asta pe TPU.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Ceea ce ti-am propus la alta postare n-a fost inutil. Mai nimic din ce inveti in domeniul IT sau al programarii nu se poate dovedi inutil. Eventual insuficient sau depasit, insa Web-ul nu e din categoria asta.
Dar invata mai intai partea asta de Web pentru ca e probabil cea mai usoara si e totodata cea mai cautata. O buna parte din el poate fi invatata si de catre indivizi care n-au pregatire/specializare/certificare in domeniu, ci doar e hobby in timpul liber. O parte din acestia chiar lucreaza pe asa ceva! Web-ul e un domeniu mai flexibil.
Abia apoi poate te bagi pe programare reala de aplicatii/servicii si inveti si ceva algoritmica(deja e ideal sa ai o baza din liceu sau o facultate in domeniu) sau tehnici/modele de programare.
Pentru domeniul Web e suficient ce ti s-a mai prezentat anterior.
Daca inveti MySQL practic vei sti sa lucrezi si cu alte SGBD-uri. Nu conteaza la fel de mult limbajul precum conteaza tehnica. Plus ca MySQL poate fi folosit si in tandem cu alte limbaje, nu doar cu PHP.

Iar Excel nu e acelasi lucru cu MySQL. Excel e un program de birotica pentru calcul tabelar. MySQL e un SGBD(sistem gestiune baze de date). Au scopuri diferite.

Dar inainte de toate trebuie sa retii care e cheia: munca! E de munca!