| doctorul9595radu a întrebat:

Ce ati putea face daca ati avea 2000e cash acum ce afacere ati incepe? sau chiar 3000e astepti parerilor voastre sau cei care aveti deja firme sau afaceri?

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Ai nevoie de un spatiu mic pentru ca in oras chiria la metru patrat e foarte scumpa si se plateste in avans. Apoi lucrari de intretinere, angajari, Sanipid, acte, etc. Dai 2000 Euro doar pe aste. De 1000 de euro cumperi marfa si aparatura necesara, si faci 1000 de pliante pe care le raspandesti pentru publicitate.
Spatiu mic : fast food, reparatii telefoane, chiosc de covrigei si alimente, amanet, etc (mai vezi prin orasul tau). Daca vrei sa nu dai faliment in prima saptamana, fa o afacere simpla, cu mancare. Lumea trebuie sa manance. Ai nevoie de o pozitie strategica, aproape de o scoala/liceu/autogara/gara, chiria e mai mare dar clientii sunt mereu acolo. Ai nevoie de un vanzator + tu, care sa fiti glumeti si prietenosi, altfel clientul cumpara de la vecinul. Aprovizionarea -faci un contract cu o firma de distributie, iesi mai ieftin, pentru ca ei fac afaceri la gri, nu te intereseaza pe tine, cata vreme cumperi mai ieftin.
Uite un exemplu: orasul Roman, Neamt- "fast food" amplasat central, tranzit intens de oameni, 4 mese x 4 scaune, au de vanzare : "hamburger" (40% soia): o painita sub forma de melc, taiata la mijloc, cu "ham-ul" la mijloc. Monoglutamatul de sodiu vinde marfa, e chiar delicioasa; pret 2 lei. Ecler: 1 leu, Alte specialitati coapte, dulci : 1-2 lei. Sucuri la dozator (sifon + plicuri de praf pentru suc) - pret : 20 de bani/pahar. Este foarte ieftin, dar oricine are 2, 2 lei in buzunat mananca la ei, astfel au profit constant.

| davidtm a răspuns:

ASCULTA-MA pe mine.
pai cu 2000 de euro poti cumpara din tari straine masini.2-3 masini.
si dupa aceea le dezmembrezi, si oameni o sa vina la tine, pentru ca piesele pe masini se strica.
bine dar trebuie sa ai masini la care stii ca vin oameni.nu sa ai un mercedes ca nu vine nimeni la tine.pentur ca mercedes e rezistent si greu gasesti clienti.

| valentingb a răspuns (pentru davidtm):

Sau pentru ca cine are Mercedes nu se incurca cu second-handhappy

| croissant a răspuns:

Cu 3000 E nu incepi nici o afacere, prea putin.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Am deja 2 portaluri online. As investi in dezvoltarea lor pentru a le duce la pasul urmator.

| Banyik_Ionutzz_1998 a răspuns:

Un restaurant micut nu ar fi rau sau un fast food.

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Te duci pe varianta dai jumate le femei, un sfert ii bei si restul sa ai de tigari apoi te gandesti la nemurirea sufletului si astepti sa pice bani din cer sau te faci sportiv, cumperi si vinzi.

| MittyChan a răspuns:

Pai eu as incepe o afacere de cafenea :3