| Teodorile73 a întrebat:

Ce card îți trebuie că sa poți plăti online din afară exemplu Ebay Amazon?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe eBay cel mai sigur e sa plătești cu Paypal. Si e și ușor de creat un cont de Paypal, nu presupune riscurile unui card de credit.
În caz de frauda, nu exista asistenta mai buna decât cea oferita de Paypal.
Am fost înșelat cu un telefon de către un magazin fantomă, am trimis un simplu mail către Paypal cu niște printscr doveditoare, si dupa 3 zile am avut banii înapoi în cont.

Pe Amazon poti plăti încarcand wallet-ul din cont cu carduri valorice (10, 20, 50 Euro).

Sau cu card de credit, dar eu unul nu recomand neapărat asa ceva.
(E și asta tot un fel de împrumut la banca, exista dobânzi ascunse, comisioane, etc)

| Teodorile73 explică (pentru NLS):

Și la ce vârstă poți să-ți faci unul am înțeles ca după 21 de ani poti să-ți faci unul dacă ai un job și lucrezi

| NLS a răspuns (pentru Teodorile73):

Cont de Paypal poți crea după ce ai împlinit 18 ani, si nu trebuie neapărat sa fii angajat.
Insa ca să faci plăti cu el, trebuie sa ii atașezi un cont bancar (în care îți intra constant bani de preferat...).

| Teodorile73 explică (pentru NLS):

Bani constant însemnând?

| Teodorile73 explică (pentru NLS):

Dacă am bani salvați de pe alt card

| NLS a răspuns (pentru Teodorile73):

Merge si daca ai bani salvati pe un card de debit sau de alocatie, etc.

Creezi contul de Paypal, si de la Wallet, adaugi un cont bancar.
Iti va cere sa introduci un cod pe care il primesti de la banca (fie prin scrisoare fizica, fie prin email, in decurs de cateva minute/ore).
(daca nu primesti codul, poti suna sau merge la banca sa intrebi cum il primesti).
Iti va lua 2 lei din cont, apoi ii vei primi inapoi, e doar un test sa vada daca nu e blocat contul.

Paypal e folosit de aproximativ 85% dintre utilizatorii eBay.

Pe Amazon exista numeroase modalitati prin care poti plati, mai putin ramburs, Paypal sau transfer bancar pe baza codului IBAN.

Se poate plati si cu cardul, direct pe site, introducand numarul cardului, data expirarii, numele, etc...
Trebuie sa ai platile internationale activate (ele vin la inceput blocate, din motive de siguranta).
Metoda e sigura, insa nu 100%, si in caz de probleme, ramai fara bani.

Se poate plati si cu orice card de credit, dar nu recomand deloc asa ceva.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe ebay si amazon poti platii cu:

Paypal
Debit Crad
Credit Card
sau direct din cont tau bancar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti plati cu orice card aproape.

| haileewatson a răspuns:

Orice card Visa, Mastercard sau AMEX.