| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna agent de vanzari?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Agentul de vânzări este o persoană angajată pentru a vinde diferite produse sau servicii. În domeniul tranzacțiilor bursiere agentul de vânzări trebuie să aibă pregătire de specialite.

Din activitățile unui agent de vânzări:

prospectarea pieței și aducerea de noi clienți
stabilirea și menținerea relațiilor cu clienții
analizarea cerințelor potențialilor beneficiari
pregătirea ofertelor comerciale
pregătirea prezentărilor necesare pentru serviciile firmei
efectuarea de prezentări de produse, prezentări tehnice și demonstrații
participarea la negocieri comerciale
particularizarea ofertei de produse și servicii pentru fiecare potențial beneficiar
menținerea contactelor permanente cu reprezentanții beneficiarilor
participarea la organizarea unor acțiuni promoționale: târguri, expoziții, campanii publicitare.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu este plictisitor, ba din contra. Eu de la asta am inceput... Problema este ca te consuma foarte mult iar rezultatele apar foarte greu (bine, depinde si ce vinzi ca una e sa vinzi masini si alta e sa vinzi guma de mestecat). Dupa 2-3 ani de mers la clienti deja te dai cu fata de masa. Trebuie sa fii construit pentru asa ceva daca vrei sa fii bun. Un lucru trebuie sa tii tu minte, in economia de piata clientul este cel mai important, el plateste salariile. Cine are contactul cu clientii are chintesenta firmei. Si inca ceva, un agent comercial bun castiga din procent din vanzari. Ala care sta pe salariu e un incompetent.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat