| kiransherk a întrebat:

Ce inseamna cont curent la banca? Daca iti faci un card de credit/debit asta inseamna ca ai si un cont curent? Sau care e diferenta? Si cat platesti pentru acest cont?

1 răspuns:
| g3c3piciu3 a răspuns:

Toate cele trei tipuri de produse sunt destinate pentru a tine banii la banca. Fiecare are insa un grad diferit de flexibilitate, invers proportional cu randamente pe care le ofera:

1. Contul curent este principalul produs financiar oferit de banci deoarece prin intermediul lui se deruleaza principalele operatiuni: depuneri si retrageri numerar, diverse plati si incasari. Contul curent permite incasarea salariului, a pensiei, a alocatiei, a dobanzilor aferente depozitelor, precum si plata facturilor, transferul unei sume de bani in regim simplus au de urgenta.

Ordonarea platilor se poate face fie la ghiseu, fie online, prin serviciul de internet banking, prin intermediul aplicatiilor mobile sau a telefonului.

Clientii pot atasa un card de debit la cont pe care sa il utilizeze pentru a face plati la comercianti sau pentru a retrage bani de la bancomat.

Dobanda oferita in general in cazul conturilor curente este foarte mica, in unele cazuri chiar 0%.